Sinatra Východu, největší hvězda hudebního světa. O Gottově úmrtí informují i zahraniční média
O úmrtí českého zpěváka Karla Gotta píší také evropská zahraniční média v čele s těmi německými. Nejčtenější německý deník Bild připomíná Gotta jako „Zlatý hlas Prahy“, týdeník Die Zeit o něm píše jako o „Sinatrovi východu“. Informaci přinesla i některá polská, rakouská či nizozemská média. Gott zemřel v úterý krátce před půlnocí, léčil se s akutní leukémií.
Jako o „přelomové zprávě“ ve středu o Gottově smrti informovaly například německá televize n-tv a Welt nebo weby veřejnoprávní televize ARD, magazínu Spiegel či listů Süddeutsche Zeitung a Bild.
Zemřel zpěvák a mnohonásobný zlatý slavík Karel Gott. Legendě české pop music bylo 80 let
Číst článek
Právě web nejčtenějších německých novin patří k těm, kde je zpráva o úmrtí zpěváka tou hlavní. „Karel Gott je mrtvý,“ píše velkým písmem Bild, který informaci doplnil černobílou fotografií české hvězdy. Podobně jako další média připomíná Gotta jako „zlatý hlas z Prahy“, který se proslavil mimo jiné písní Včelka Mája, kterou i v Německu zná několik generací posluchačů.
„V Karlu Gottovi zemřel velký tenor a zpěvák populární hudby,“ konstatuje Bild a připomíná, že Gott, který v poslední době bojoval s akutní leukémií, za svůj život prodal přes 50 milionů nahrávek.
„Klasiky vzdělaný tenor si vysloužil pojmenování Sinatra Východu,“ píše Die Zeit a připomíná, že nepřekonatelnou legendou byl zpěvák i ve své domovině, kde získal 42 Zlatých slavíků.
‚Nejslavnější český zpěvák‘
Úmrtí se věnují i slovenské weby, které Gotta označují jako československého popového krále či největší hlas Česka. „Davy ho milovaly před sametovou revolucí, milovali ho i po ní. I proto byl každoročně v anketě vyhlašován nejlepším zpěvákem. Mělo Česko ve své historii větší talent? Těžko,“ uvedl server Sme.sk.
Podle portálu Aktuality.sk byl Gott jedním z nejúspěšnějších československých a českých umělců, kterému se podařilo prorazit i v zahraničí.
Profily českého Zlatého slavíka mají na první pozici svých webových serverů deníky Hospodárské noviny, Denník N, Pravda nebo televizní stanice TV Markíza či TV Joj. „Zemřel nejslavnější český zpěvák, nezapomenutelný Karel Gott,“ píše například televize TA3.
Milovaly ho Němky, Rusky, Rakušanky i Polky
Zpráva o smrti Karla Gotta se objevila i na prvních místech zpravodajství polských médií. Ta připomínají, že Karel Gott měl a dodnes má mnoho věrných posluchačů a posluchaček i v Polsku.
Polský portál Onet věnuje Gottovi obšírný článek na své úvodní stránce. Autor Pawel Piotrowicz v něm připomíná, že mnozí Češi považovali Karla Gotta za nejlepšího českého zpěváka a někteří si dokonce přáli, aby se stal prezidentem.
Gott nazpíval stovky romancí, kvůli kterým ho milovaly Češky, Němky, Rusky, Rakušanky i Polky, píše portál Onet a dodává, že svého času mezi Magdeburgem a Vladivostokem zřejmě nebylo sbírka gramofonových desek, ve které by chyběly písničky Karla Gotta. Ten se v Polsku proslavil už v roce 1964, kdy na festivalu v Sopotech získal třetí cenu za polsky zpívanou písničku Kocour Teofil.
Eurovize v roce 1968
Medailonky k úmrtí Karla Gotta přináší řada rakouských médií, která píšou o legendárním zpěvákovi, jehož hity spojily několik poválečných generací. Mnohá z nich uvádějí, že „zlatý hlas z Prahy“ se proslavil mimo jiné písní Včelka Mája, připomínají ale i další z desítek hitů a také to, že v roce 1968 reprezentoval Rakousko v hudební soutěži Eurovize.
„Legenda populární hudby zemřela. Gottův hlas provázel první lásky celé poválečné generace,“ píše web rakouského deníku Kurier. V úvodu článku připomíná Gottův hit Včelka Mája, který je stále populární v Rakousku i v Německu. Deník Kurier připomíná i aktuální hit Srdce nehasnou, který pro Gotta a jeho dceru Charlotte Ellu složil Richard Krajčo.
Deník Salzburger Nachrichten kromě Včelky Máji připomněl i další z desítek Gottových hitů, například písně Lady Carneval a Babička. Medailonek s řadou Gottových fotografií a s několika videi s jeho písněmi přinesl například deník Der Standard, který připomněl i Gottův duet s německým rapperem Bushidem Für immer jung (Navždy mlád).
Hvězda první velikosti
Úmrtí Karla Gotta zaznamenala v Rusku, kde byl zpěvák velice populární, místní média v čele se státní tiskovou agenturou TASS. Ta českého zpěváka označila za „hvězdu světové populární hudby první velikosti“.
Karel Gott nezkazil podle Vondráčkové žádnou legraci. Troška ho označil za vzácného a skromného člověka
Číst článek
TASS poznamenal, že Gott během své pěvecké dráhy nahrál více než 2000 písní. „Nejprodávanějším zůstává album Karel Gott, které vyšlo v Sovětském svazu v roce 1977 nákladem 4,5 milionu kusů,“ tvrdí agentura.
„Zemřel král českého popu,“ napsal list Komsomolskaja pravda a dodal, že Gott „byl jako jeden z mála českých interpretů velice slavný také v zahraničí“, k čemuž přispělo, že zpíval i v cizích jazycích.
„V mnoha zemích jej nazývali ‚českým slavíkem‘,“ napsala agentura RIA Novosti a připomněla Gottovu popularitu v Sovětském svazu a později v Rusku, kde jeho poslední koncerty i v tomto tisíciletí znamenaly plné sály fanoušků.
„Karel Gott byl populární český zpěvák, který byl dobře známý v Sovětském svazu, kde měl desítky vystoupení, některá s armádním souborem Alexandrovců,“ poznamenal deník Kommersant, který o Gottově úmrtí informoval na svém webu bleskovou zprávou.
Zpráva o smrti se objevila také na webu celostátního amerického deníku Washington Post, který píše, že se Gott stal popovou hvězdou za železnou oponou. Francouzská mezinárodní veřejnoprávní televize France 24 stejně jako německý týdeník Die Zeit píše o Gottovi jako o „Sinatrovi východu“.