UK je mezi 500 nejlepšími světovými školami, Harvard obhájil prvenství
Univerzita Karlova se jako jediná česká vysoká škola umístila na prestižním žebříčku 500 nejlépe hodnocených světových univerzit. První místo na seznamu, který sestavují v Šanghaji od roku 2003, obhájil americký Harvard. Univerzita Karlova obsadila podobně jako v předchozích letech pozici 201 až 300 společně například s univerzitou jižní Floridy, jižního Dánska, Teheránskou univerzitou nebo univerzitou v italské Florencii.
Česko se ale může pochlubit i tím, že má studenty a absolventy na těch nejprestižnějších univerzitách. Absolvent Harvardu Jiří Jelínek si svá studia nemůže vynachválit.
„Většinou si první rok a půl můžete vybírat předměty, které chcete, a až pak se musíte specializovat. Docela velký důraz je tam kladen na to rozvíjení takových těch všeobecných principů kritického myšlení,“ říká.
Univerzita Karlova se jako jediná česká univerzita dostala na prestižní žebříček vysokých škol. O 201. až 300. místo se dělí například s Lipskou univerzitou. Téma Martina Karlíka
Na druhém místě žebříčku se umístil americký Stanford a na třetím Technologický institut v Massachusetts. Z evropských vysokých škol je nejvýš britská Cambridge na pátém místě žebříčku, Oxford je desátý.
Právě Oxford před pár lety zaujal českého studenta Dominika Miketu.
„Hlavní motivací pro mě aspoň v té době byla neexistence oboru, který bych chtěl studovat, v České republice. A to je fyzika a filozofie, chápána jako jeden interdisciplinární obor, který se snaží zjistit, co nejnovější věda říká o podstatě tohoto světa,“ popisuje Miketa.
Dvacátou příčku dále obsadila Spolková vysoká škola ve švýcarském Curychu. Vysoko v žebříčku jsou i německé vysoké školy – Univerzita v Heidelbergu a Technická univerzita v Mnichově, následovaná mnichovskou univerzitou.
Kde studovat, abyste neskončili na dlažbě: Vysoké školy podle počtu absolventů registrovaných na úřadu práce
Číst článek
Na 201. až 300. místě jako česká Karlova univerzita se umístily i univerzity v Lipsku, Mohuči, Marburgu nebo Stuttgartu.
Pořadí škol určuje řada faktorů. Sleduje se, kolik absolventů dostalo Nobelovu nebo jinou významnou cenu a kolik Nobelistů nebo jinak oceněných vědců na univerzitě učí. Důležitý je také počet článků v časopisech Nature a Science, citační indexy a poměr citací na jednoho akademického pracovníka.