Třetí volba prezidenta bude 28. února
Předsedové parlamentních stran se dohodli na termínu třetí nepřímé volby prezidenta. Bude se konat 28. února. Lídři ale nehovořili o konkrétních jménech, zdůrazňoval předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Právě hledání společného kandidáta vládní koalice je zatím stále neúspěšné. Vyhrotilo se dokonce v požadavek unionistů přejít rovnou k přímé volbě. Tu preferuje i ODS, ale proti třetímu pokusu nepřímé volby nic zásadního nenamítá.
V poslední únorový den se zákonodárci na společné schůzi obou komor ve Španělském sále Pražského hradu znovu pokusí zvolit nového prezidenta republiky. Na večeři pořádané předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem se na tom shodli předsedové parlamentních stran. Jen unionisté prosazovali, aby se začala rovnou připravovat přímá volby občany.
Podle vyjádření předsedy ODS Mirka Topolánka umožní občanští demokraté třetí volbu, i když preferují všelidové hlasování. Václav Klaus také zůstává jediným kandidátem ODS pro všechny další volby hlavy státu. Čestný předseda ODS měl zatím nejblíže ke zvolení hlavou státu. Při druhé volbě parlamentem mu chybělo 14 hlasů.
Podle šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka v následujících dnech znovu začne hledání kandidáta, kterého by vládní koalice nominovala proti Klausovi. "Myslím si, že to je jasné, že koalice se v tomto čase pokusí - a podle mě se to určitě podaří - najít kandidáta, kterého postaví do této volby."
Rozhovorů o společném kandidátovi vládní koalice se ale nezúčastní Unie svobody. Ta totiž s další volbou parlamentem nesouhlasí a předkládá do sněmovny návrh na změnu Ústavy tak, aby o prezidentovi rozhodli občané. Šéf unionistů Petr Mareš Radiožurnálu řekl, že k nominaci společného kandidáta se připojí jen tehdy, pokud půjde o mimořádnou osobnost.
Ještě před večerní schůzkou byla vládní koalice v pohledu na způsob volby hlavy státu rozdělena. Unionisté totiž tvrdili, že šance najít společného všeobecně přijatelného kandidáta pro třetí volbu je už mizivá, a proto by měla přijít na řadu volba přímá. Sociální demokraté i lidovci ale stále ještě prosazovali třetí volbu zákonodárci.
Místopředseda lidovců Jan Kasal zdůrazňoval, že právě tento postup ukládá platná Ústava. "Já si myslím, že Ústava je vážná norma, která má být naplněna. A jak já ji čtu, tak se mi zdá, že by třetí volby měla být".
Křesťanští demokraté uvádějí, že další jména adeptů na Hrad mají připravena, a že vládní koalice by o nich měla jednat a třetí volbu absolvovat. Předseda lidovců Cyril Svoboda věří, že shoda na všeobecně přijatelném kandidátovi pro třetí volbu nakonec příjde. "Já říkám, že máme připravena jména. A protože se stále spekuluje s osudy lidí, tak ode mne se žádná jména nedozvíte."
Dopolední čtvrteční společná schůzka lídrů vládních stran skončila bez pokroku. Tehdy šéf unionistů Petr Mareš naznačil, že pokusy vyřešit patovou situaci zaberou rozhodně přinejmenším několik dnů. "Já neznám cestu ke společnému kandidátu a já ji také hledat nebudu. Já hledám cestu k přímé volbě prezidenta. V tuto chvíli není na stole žádný kandidát, který by nás vedl k tomu, že bychom náš postoj změnili".
Parlament se na společné schůzi poslanců a senátorů pokoušel zvolit prezidenta republiky už dvakrát. Ale 15. i 24. ledna nezískal nikdo z kandidátů potřebný počet hlasů.