Jermanová podala trestní oznámení kvůli rouškám pro záchranku. Šéf koaliční ČSSD žádá jeho stažení

Předseda středočeské ČSSD Robin Povšík se distancoval od trestního oznámení, které Středočeský kraj podal kvůli zprávám o nedostatku ochranných pomůcek u záchranářů. Vedení hejtmanství se k Povšíkově výzvě nebude vyjadřovat, řekl Jan Nováček z tiskového oddělení krajského úřadu. Na špatnou situaci si počátkem pandemie stěžovala záchranářka ze Zdib Veronika Brožová, podle kraje neměla pravdu. Zda oznámení míří na ni, hejtmanství neupřesnilo.

Praha (Aktualizováno: 21:06 26. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Povšík označil postup kraje za politicky i morálně nepřijatelný a vyzval hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) ke stažení trestního oznámení. ČSSD ve středních Čechách vládne s ANO, Povšík ale není členem rady kraje. Kromě něj podání trestního oznámení kritizuje opozice.

Záchranářka ze Zdib si veřejně stěžuje na nedostatek roušek. Podle šéfa lže a porušila pracovní řád

Číst článek

Policie se podle pořadu České televize Reportéři zajímá o Brožovou a server Náš region, který od záchranářky informace převzal. Předmětem trestního oznámení je podle radního pro zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO) činnost médií. Na koho oznámení míří, nechtěl upřesnit s poukazem na to, že případ se prošetřuje.

„Je to zneužití policie, protože ta případ nakonec stejně odloží, pouze tím nikým nevolení krajští úředníci zkazí pár týdnů života několika lidem,“ sdělil Povšík. Třebaže není ve vedení kraje, za postoj úřadu se omluvil. „Žádám paní hejtmanku, aby zajistila stažení příslušného trestního oznámení, které podali její podřízení,“ dodal.

Poslanec a zastupitel za opoziční ODS Martin Kupka se obrátil s žádostí o vysvětlení na policejního prezidenta Jana Švejdara. Není mu jasné, proč se policie věcí zabývá. „Není to bohužel první případ podobného papalášského vyhrožování a zastrašování,“ dodal na adresu kraje.

Dopis hejtmance

Záchranářka 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítá.

Středočeský kraj má smlouvu o mlčenlivosti s firmou, od které kupuje drahé roušky. Na dodávky čeká

Číst článek

„Konkrétně 17. března měla Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje k dispozici 649 kusů respirátorů FFP3, 190 kusů respirátorů FFP2, 1210 ústenek, 384 ochranných obleků a 277 brýlí. Tyto počty se v průběhu nouzového stavu měnily, nicméně vždy byly pro záchranáře připraveny v dostatečném množství,“ uvedl Nováček.

Po zveřejnění informací podle něj začali na krajský úřad volat vyděšení lidé s dotazy, zda záchranka situaci zvládne. Kraj se v souvislosti se článkem v Našem regionu rozhodl 19. března podat „oznámení o skutečnostech nasvědčujících tomu, že mohlo dojít ke spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy“.

Nováček neupřesnil na koho. „Samotnou paní hejtmankou jsme byli ujištěni, že trestní oznámení zcela jistě nemělo osobní charakter,“ uvedl předseda odborů středočeských záchranářů Jiří Havlovic.

Extremismus a terorismus

Česká televize uvedla, že za záchranářku se postavila Komora záchranářů. „Čekají náš ještě možná další vlny a je potřeba se na to připravit. Pohrávat si takto s motivací a důvěrou zdravotníků není v této chvíli úplně vhodné,“ řekl v České televizi prezident spolku Radomír Vlk. Záchranářka na konci června podle České televize od středočeské záchranky odejde, ve zdravotnictví ale zůstane.

Pražští kriminalisté z odboru extremismu a terorismu šetří všechna oznámení týkající se možného šíření poplašné zprávy, která mají souvislost s nouzovým stavem. Nemusí se tedy jednat o podezření z extrémismu nebo terorismu. #policiepha
1url.cz/zzGEJ

14:21 – 26. 05. 2020

19 76

Kauzou se zabývají kriminalisté z odboru extremismu a terorismu. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka je to kvůli nouzovému stavu, kdy vyšetřování možného šíření poplašné zprávy spadalo do jejich gesce.

„Nejde tedy o to, jak se někdo mylně domnívá, že se v tomto případě jedná o podezření z extremismu nebo terorismu,“ uvedl Daněk. Kriminalisté podle něj zjišťují okolnosti, aby určili, zda šlo o protiprávní jednání či ne.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme