Transparentností veřejných zakázek by stát ušetřil miliardy
Česko by hospodárností při zadávání veřejných zakázek zřejmě ušetřilo miliardy korun. Myslí si to předseda expertní skupiny, která chystá nový zákon o veřejných zakázkách Daniel Weinhold. Kvůli korupci podle něj mizí ze státní kasy velká část peněz.
„Kdyby se podařilo zlepšení tohoto prostředí a opravdu koncepční zásah, tak by to znamenalo významnou úsporu pro státní rozpočet. Pravděpodobně by šlo o miliardy, protože to, co je předmětem veřejného zadávání v této zemi je opravdu velká suma,“ uvedl Weinhold.
Předseda Platformy pro veřejné zakázky vysvětluje principy, které chce platforma přinést.
Platforma, ve které jsou zástupci soukromých společností, právníků i politiků, chce svým návrhem změnit podmínky, které provázejí rozhodování o zadávání veřejných zakázek.
„Jedna bolest je správné vymezení toho, co by mělo být předmětem zadávacího řízení. Další chybějící věcí je problém účelového dělení zakázek na zakázky menší. V některých případech jsou kvalifikační kriteria nastavena takovým způsobem, že se zdá, že je zakázka dělána pro předem určený subjekt,“ tvrdí Weinhold.
Platforma pro transparentní veřejné zakázky se schází dnes odpoledne. Návrh novely zákona chce předložit politikům zhruba v polovině května, tedy těsně před volbami.
Cíle platformy
Daniel Weinhold, předseda Platformy pro transparentní veřejné zakázky, považuje za nejpalčivější problémy 50 případů. Hlavním problémem je pak pro něj nastavení celého procesu veřejných zakázek.
"Jedním z velkých témat je také informovanost. Obecně o veřejných zakázkách, o zadávacích kritériích, ale také o porotcích, kteří mají důležitou roli při vyhodnocování výsledků," říká Weinhold.
Jakékoliv vedlejší plnění, které není směřováno do samotné veřejné zakázky by podle Weinholda mělo být považováno za zakázané, či za korupci.
Weinhold říká, že Platforma by mohla uspět i proto, že vznikla z iniciativy podnikatelské sféry. Výsledek práce této skupiny by měl být průřezový mezi podnikatelskou a veřejnou sférou.