Oblačnost, se kterou se nepočítalo. Počasí v Česku opět ovlivní prach ze Sahary, teploty dosáhnou 25 stupňů

Počasí v Česku v neděli opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly meteorologické modely. Může tak snížit očekávané maximální teploty, které se v neděli mají pohybovat okolo 25 stupňů. Na síti X o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Saharský prach se do České republiky letos dostal již několikrát, o velikonočním víkendu kvůli němu byl dokonce na většině území vyhlášen smogový stav.

Praha (Aktualizováno: 9:15 28. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Písek ze Sahary na fotografii z Olomoucka

Písek ze Sahary na fotografii z Olomoucka | Foto: Tomáš Jílek

Prach se v neděli do Česka dostává od jihozápadu původně až ze severozápadních oblastí Sahary.

„Předpokládáme, že saharský prach se bude na našem území vyskytovat v poměrně vysokých koncentracích ve vyšších vrstvách atmosféry. Budou narůstat už během dnešního dne, kdy budou pravděpodobně z následujících dnů nejvyšší,“ řekl v neděli Radiožurnálu Pavel Borovička z ČHMÚ.

„Následující den by se měly poněkud snížit a k úplnému vyčištění vzduchu dojde pravděpodobně ve druhé polovině týdně,“ dodal.

Písek z pouště v Česku? ‚V jarních měsících to bývá časté,‘ připomíná Brzezina z meteorologického ústavu

Číst článek

„Tentokrát se nachází ve vysoké a střední oblačnosti, která je výrazně rozsáhlejší a mohutnější, než odhadovaly numerické modely,“ uvedl ČHMÚ. Například v Plzni mělo ráno být jasno.

„Ve skutečnosti se ale od jihozápadu již částečně zatahuje vysokou a střední oblačností,“ podotkli meteorologové.

Fenomén vzniká při bouřích nad Saharou, při kterých se zvedne velké množství písku do vzduchu. Díky síle větru se pak písečný prach může dostat až do Evropy či okolních afrických států.

Letos se saharský prach dostal do Česka už na konci února. Ve dnech 30. března až 2. dubna pak byla koncentrace prachových částic natolik vysoká, že byla vyhlašována smogová situace.

Prach měl vliv i na výkon solárních elektráren. Prachem pokryté panely mohly mít podle expertů omezenou výkonnost i několik dní. Řešením přitom nebylo ani mechanické očištění zařízení, protože to by je mohlo poškodit. Pomohl až déšť.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme