Telekomunikační novela prošla i Senátem. Změna má stát diváky asi pět miliard korun
Senátoři ve středu beze změn schválili vládní novelu zákona o elektronických komunikacích, která řeší přechod na televizní vysílání v novém standardu DVB-T2. Tato změna má stát diváky podle odhadů vlády asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. S úplným přechodem se počítá nejpozději v roce 2021. Novela také posiluje práva klientů mobilních operátorů. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
Zákon ve středu podpořilo celkem 50 senátorů, sedm jich bylo proti. Novela zákona o elektronických komunikacích se týká přechodu na televizní digitální vysílání DVB-T2. Tento nový standard umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí.
Vysílání v dosavadním formátu DVB-T skončí nejpozději 1. únor 2021. „Doba přechodu bude dostatečně dlouhá," uvedl před časem ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček z ČSSD.
Už při schvalování ve sněmovně ale někteří zákonodárci varovali před náklady ohledně DVB-T2, byl mezi nimi například poslanec ČSSD Jiří Koskuba. „Zapomínáme na seniory, pro které je televize často jediným společníkem," poznamenal. Přelaďovat digitální televize nebo digitální rádia na nový systém podle něj není pro seniory snadná věc.
Náklady ohledně DVB-T2 vadily také ministrovi financí Ivanu Pilnému z hnutí ANO. Postihne to podle něj hlavně skupinu lidí, která přijímače vyměňuje nikoli v cyklu přirozené obměny, ale až když jsou „na šrot".
Novela vzbudila v souvislosti s operátory pozornost již při projednávání ve vládě. S kritikou se setkal návrh bývalého ministra průmyslu Jana Mládka z ČSSD, aby operátoři nemohli nabízet jiné ceny než ty ceníkové. Spor byl nakonec hlavní příčinou Mládkova konce ve vládě.
Novela se týká i mobilních operátorů
Novela také zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu a také zavádí možnost ukládat operátorům pokuty procentem z jejich obratu. Podle vlády také víc ochrání spotřebitele v oblasti elektronických komunikací. Lhůta pro změnu mobilního operátora se pak má zkrátit ze 42 na deset dní.
Co je DVB-T2?
Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Celkem DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř. Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka je přechod na nový standard nutný, protože Česko musí uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro mobilní služby.
„Novela zavádí 10 dní k přenosu čísla mezi operátory navzájem. Technicky je lhůta v současné době sice čtyřdenní, prakticky k ní ale operátoři obvykle přidávají ještě výpovědní lhůtu, která může být až dva měsíce. Pokud vám trvá přechod mezi subjekty dva měsíce, tak si to také můžete rozmyslet, protože ten přechod není úplně snadný," upřesnil před časem pro Radiožurnál koordinátor digitální agendy České republiky Ondřej Malý.
„Naším cílem je zvýšit konkurenci na trhu mobilních komunikací. Pokud budete moci snadněji přecházet mezi jednotlivými operátory, nepochybně dojde ke zvýšení konkurence a bude to samozřejmě znamenat i tlak na ceny," popsal pro Radiožurnál Havlíček.
„Zákon tak, jak je připraven, nebude mít vliv na cenu mobilních dat. Postrádal jsem tam něco ve prospěch virtuálních operátorů," poznamenal už dříve ministr financí Ivan Pilný z hnutí ANO.
Vládní novela počítá i s tím, že Česká televize bude muset nabízet při vysílání zahraničních dabovaných filmů nebo seriálů také jejich alternativu v původním znění s titulky.