Telefonáty mezi Bémem a Janouškem projedná vedení pražské ODS

Kauzou telefonátů mezi exprimátorem Prahy Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem dnes bude řešit vedení pražské ODS. Z přepisů odposlechů, které zveřejnil deník Mladá fronta Dnes, vyplývá Janouškův vliv na dění na magistrátu hlavního města nebo uvnitř ODS.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bém

Pavel Bém | Foto: Tomáš Adamec

Primátor Bohuslav Svoboda dosud odmítal celou záležitost komentovat s tím, že situaci chce nejprve řešit s kolegy z vedení pražské ODS a až poté se veřejně vyjádří.

Podle odposlechů Janoušek v Praze spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu či o vedení akciových společností hlavního města Prahy. Zajišťoval také někdejšímu primátoru Bémovi zahraniční cesty, schůzky s politiky nebo nákupy luxusního zboží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj kolem odposlechů Pavla Béma Romana Janouška komentovali ve Světě o deváté bývalí lídři pražských organizací ODS a ČSSD Boris Šťastný a Jiří Dienstbier

Podle dnešního vydání Mladé Fronty Dnes někteří členové pražské ODS požadují Bémovo vyloučení ze strany. Místopředseda organizace Marek Benda chce údajně navrhnout pozastavení členství.

Případ hodlá s Bémem řešit rovněž premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas. Kauzou by se mělo tento týden zabývat i celorepublikové grémium ODS. Obsah odposlechů telefonátů již začala šetřit policie.

Dienstbier: Součástí problému je i Hulinský

Také pražská organizace ODS považuje případ za vážný, řekl její bývalý předseda Boris Štastný, který tuto funkci po Pavlu Bémovi převzal. „Z mého pohledu je velmi obtížné soudit odposlechy tajné služby, to by neměli dělat politici, ale orgány činné trestním řízení.“

„Druhou věcí je politická odpovědnost. A právě politickou odpovědností jednotlivců se bude pražská ODS zabývat,“ poznamenal ve Světě o deváté Šťastný. Jak připomněl, vedení této organizace převzal těsně před příchodem Bohuslava Svobody na magistrát. „Považoval bych za správné, aby nové vedení ODS Pavla Béma vyslechlo, znalo jeho názor a teprve potom se nějakým způsobem rozhodlo.“

„Za celou politickou kariéru jsem nikoho přes média k ničemu nevyzýval a nechci to dělat ani v tomto případě. Nechal bych to na uzavřených orgánech Občanské demokratické strany,“ zdůraznil Boris Štastný.

Kdo odposlechy pořídil, není zcela jasné. V roce 2009 je ale získala agentura ABL, kterou tehdy vlastnil dnešní šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta. Autenticita telefonátů je podle zástupce šéfredaktora MF Dnes Jiřího Kubíka prokázaná. Nahrávky podle deníku unikly ze svazku Bezpečnostní informační služby (BIS). Ta nicméně tuto informaci nepotvrdila. Šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang bude podezření, že z BIS unikly odposlechy, tento týden vysvětlovat poslancům. Sama BIS už začala vyšetřovat, jestli skutečně nahrávky někdo vynesl. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí civilní kontrarozvědky Jan Šubrt.

Podle někdejšího lídra pražských sociálních demokratů Jiřího Dienstbiera, dnes místopředsedy strany, záznamy dokazují, že Roman Janoušek měl klíčový vliv na rozhodování na pražském zastupitelstvu.

„Ale na druhé straně nebyl to jen Roman Janoušek. Je také poměrně známo v pražských politických kruzích, že tuto roli na konci minulého volebního období převzal, nebo se na ní spolupodílel, další z těch tzv. kmotrů – Tomáš Hrdlička. Samozřejmě nakonec rozhodovali politici, kteří tehdy seděli v radě a kteří také museli vědět, jakým způsobem je jejich vlastní rozhodování ovlivňováno.“

Součástí problému je tak i bývalý předseda pražské ČSSD Petr Hulinský, uvedl Dienstbier. „Odpovědnost Petra Hulínského tam byla byla jasná, já jsem se k tomu v minulosti vyjadřoval velmi jasně. Podstatné je, že to byl způsob, jakým se dělala komunální politika v Praze a netýkalo se to jen Pavla Béma a Romana Janouška." Tito lidé by podle Dienstbiery měli z politiky odejít.

Janoušek v pátek srazil svým autem ženu, která skončila s těžkým zraněním v nemocnici. Z místa nehody ujel, policisté jej ale dopadli a naměřili mu v krvi přes dvě promile alkoholu. V neděli předali lobbistovi obvinění z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček, Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme