Firma Towit a dva Švýcaři chtějí po Česku čtyři miliardy. Nárok vychází z kauzy Diag Human

Švýcarská firma Towit Machinery Trading a dva švýcarští občané na konci letošního ledna rozjeli první kroky k zahájení arbitráže proti České republice. Po státu chtějí zaplatit téměř čtyři miliardy korun za zmařenou investici. Nárok na peníze vychází podle informací Radiožurnálu z kauzy Diag Human.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud

Ministerstvo financí požadavky Towitu zkoumá. Advokáti firmy se zatím nechtěli ke sporu blíž vyjádřit. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstvo financí požadavky Towitu zkoumá. Advokáti firmy se zatím nechtěli ke sporu blíže vyjádřit. Bývalé manažery Towitu zároveň policie před pár dny spolu s ostravským podnikatelem Janem Světlíkem obvinila z daňových úniků.

České republice hrozí v souvislosti s třicet let trvající kauzou Diag Human další spor o miliardy korun. Na konci letošního ledna se totiž na ministerstvo financí obrátila švýcarská firma Towit Machinery Trading.

V boji o miliardy mezi Českem a Diag Human začne soud nejdříve za rok. Státu mezitím narůstá dluh

Číst článek

Státu poslala takzvaný „notice of dispute“, tedy oznámení o sporu. Jde o první krok na cestě k rozjetí mezinárodní arbitráže, vysvětluje mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

„Před případným zahájením samotné arbitráže je vždy nutné, aby investor zaslal nejdříve notice of dispute. Po jejím zaslání začíná běžet takzvaná cooling of period v délce šesti měsíců, která je určená pro snahu nalézt smírné řešení sporu,“ doplnil Běhal.

„Ministerstvo financí v současnosti analyzuje toto oznámení o sporu, přičemž v této fázi nelze poskytnout bližší informace,“ doplnil.

Jako první o kroku ze strany Towitu informoval server HlídacíPes.org. Podle zjištění Radiožurnálu žádá firma Towit a další dva švýcarští občané od České republiky téměř čtyři miliardy korun (konkrétně 3,97 miliardy), a to v důsledku porušení smlouvy o ochraně investic – podobně jako po Česku vymáhá firma Diag Human, která byla v mezinárodní arbitráži už částečně úspěšná.

Švýcary v Česku zastupuje advokátní kancelář Urban & Hejduk. Podle advokáta Reného Ciencialy z této kanceláře zatím nechtějí jeho klienti spor komentovat.

„Mohu potvrdit, že zastupujeme švýcarskou společnost Towit a dva švýcarské občany. Ti poslali na konci ledna notice of dispute podle česko-švýcarské dohody o ochraně investic českému státu. Nicméně, jelikož nyní probíhají konzultace podle této smlouvy, tak klienti si nepřejí komentovat tuto situaci v nějakém detailu,“ řekl Radiožurnálu Cienciala.

Dopady Diagu

Ačkoliv zástupci Towitu nechtějí zatím přiblížit, z čeho vyvozují svůj nárok na téměř čtyři miliardy korun, podle informací Radiožurnálu jde o jeden z produktů dlouholeté války mezi Českou republikou a firmou Diag Human podnikatele Josefa Šťávy.

Diag Human se už od devadesátých let po státu domáhá odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou.

Česku svitla naděje na ‚slevu‘ v kauze Diag Human. Boj o miliardy ale stále nekončí

Číst článek

Za tu dobu se neustále navyšovala suma, o kterou Diag se státem válčí. V současné době je po rozhodnutí mezinárodních arbitrů z roku 2022 na částce už téměř sedmnáct miliard korun, které by měla Česká republika zaplatit.

Švýcarská firma Towit se v této válce nevyskytuje poprvé. Firma vznikla v roce 2007 ve Švýcarsku a do kauzy Diag Human vstoupila o tři roky později.

Firma, jejíž majitelé nebyli a dosud nejsou veřejně známí, tvrdila, že získala pohledávku za českým státem a má nárok na 30 procent sumy, kterou Diag Human jednou na Česku vysoudí.

Pohledávku měl Towitu prodat někdejší advokát Diagu Jiří Oršula, který se s Diagem rozešel ve zlém. Towit se pak v roce 2010 skrze tento nárok snažil stát jedním z účastníků arbitráže, která v tuzemsku spor mezi státem a Diagem řešila.

Na chvíli se to firmě dokonce povedlo, když ji jeden z rozhodců, Petr Kužel, do procesu ještě s další offshorovou firmou vpustil. Nakonec ale firmy z arbitráže vypadly. Na čas se zdálo, že tím jejich příběh končí.

Mezery státní strategie

Podle dvou zdrojů Radiožurnálu ale po deseti letech vrací Towit do hry právní strategie, kterou stát uplatňuje proti firmě Diag Human v rámci soudního boje v Londýně.

Radiožurnál už dřív uvedl, že potom, co mezinárodní arbitři v roce 2022 nařídili Česku vyplatit Diagu odškodné, tak se Česko proti tomuto nároku odvolalo k Vrchnímu soudu v Londýně. 

Ostravský podnikatel Světlík krátil podle obvinění policistů daně. ‚U soudu to nemůže obstát,‘ tvrdí

Číst článek

Jedním ze stěžejních argumentů České republiky je, že mezinárodní arbitři dostatečně nezkoumali to, jestli má skutečně celou sumu dostat Diag Human, nebo zda má nárok jen na 70 procent částky.

Zbytek by tím pádem náležel advokátu Oršulovi, respektive tomu, kdo by držel jeho pohledávky. V Česku se ostatně Oršula o své nároky s Diagem stále soudí. Naposledy letos v březnu dal Oršulovi Nejvyšší soud za pravdu.

Každopádně podle zdrojů Radiožurnálu právě tím, že český stát využil ve svém odvolání do Londýna jako argument i Oršulovy potenciální nároky na část odškodného, tak je mohl tímto legitimizovat, čímž dal Towitu jakožto Oršulovu nástupci, potenciální „munici“.

Jednání Vrchního soudu v Londýně, kde by se měla námitka České republiky ohledně nevypořádaného rozdělení škody, je plánováno na začátek června.

Partneři z Vítkovic

Samotná společnost Towit je stále poměrně tajemná. Doposud nejsou známá jména jejích majitelů. V minulosti v jejich orgánech sedělo i několik českých občanů. Ti z nich ale v průběhu let odešli.

Média v minulosti upozorňovala na to, že firma má obchodně velmi blízko k vítkovickému strojírenskému holdingu podnikatele Jana Světlíka. Objevovaly se i spekulace, že Světlík firmu skrytě vlastní. Podnikatel to ale prostřednictvím své mluvčí Evy Kijonkové dlouhodobě odmítal. 

„Towit je a vždy byl obchodní partner Vítkovic. Žádné kapitálové propojení s Vítkovicemi neexistovalo,“ citovala Kijonkovou v minulosti například MF DNES.

Po třech týdnech ostravská ocelárna částečně obnovuje provoz. O práci přijde přes 300 zaměstnanců

Číst článek

Právě kvůli obchodním vztahům mezi Towitem a Vítkovicemi v letech 208 až 2013 nyní policie Světlíka coby bývalého šéfa a spolumajitele firmy Vítkovice Heavy Machinery obvinila z daňových úniků.

Česká televize uvedla, že spolu se Světlíkem policie ještě stíhá dva muže českého původu, kteří v minulosti působili jako manažeři švýcarské firmy. Podle zdroje Radiožurnálu blízkého případu vyšetřovatelé vyčíslili škodu na sumu kolem 35 milionů.

Ke krácení daní mělo dojít prostřednictvím půjček mezi Vítkovicemi a Towitem. Světlík označil obvinění za absurdní a podal proti němu stížnost.

„Považujeme obvinění za vykonstruované a vzhledem ke všem okolnostem až za absurdní. Mimo jiné i proto, že někdejší strojírenské Vítkovice otázku obchodních vztahů se společností Towit řešily opakovaně na mnoha valných hromadách po dobu mnoha let,“ uvedla pro Radiožurnál Světlíkova mluvčí Eva Kijonková.

Všechny půjčky i s úroky podle ní byly Vítkovicím splaceny do roku 2017. Menšinových akcionářem strojírenské skupiny byla jedna ze společností skupiny KKCG Karla Komárka. Firma vedla se Světlíkem řadu soudních sporů a kritizovala hospodaření Vítkovic a některé finanční toky.

Jakub Mikel, Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme