Studenti na Náchodsku pomáhají Ukrajincům pěstovat ovoce a zeleninu. Sehnali záhony i sadbu

Studenti dobrušského gymnázia a novoměstské základní školy pomáhají místním Ukrajincům s pěstováním zeleniny a ovoce. Sehnali v klášterní zahradě volné pozemky, několik učitelů z okolí věnovalo sadbu a dali se společně do práce. O záhonky se chodí starat už jen samotní uprchlíci. A co si vypěstují, na tom si i pochutnají.

Dobruška Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti dobrušského gymnázia a novoměstské základní školy pomáhají místním Ukrajincům s pěstováním zeleniny a ovoce

Studenti dobrušského gymnázia a novoměstské základní školy pomáhají místním Ukrajincům s pěstováním zeleniny a ovoce | Foto: Jana Házová | Zdroj: Český rozhlas

Nikalaj právě zalévá záhonky v klášterní zahradě. Vypráví mi při tom, že je potřeba chodit s konví až večer. Doma v Charkově má prý malou chaloupku se zahradou, kde pěstuje třeba brambory a další řadu plodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studenti na Náchodsku pomáhají Ukrajincům pěstovat ovoce a zeleninu

Práce na zahradě se mu líbí a pomáhá mu alespoň trochu zapomenout na to, co se děje doma.

V klášterní zahradě jsem zastihla při práci víc lidí. O zdejší rostliny se stará třeba také Irina z Doněcké oblasti. Zeptala jsem se, na co se nejvíc těší, až dozraje. Jenže jsme neměly k dispozici překladatele, takže dopátrat se výsledku nebylo úplně snadné.

Jahody znají Ukrajinci i z domova, stejně jako řadu dalších plodin. Pěstují si tam běžně třeba maliny, mrkev, řepu, fazole, hrách nebo kukuřici.

Studenti na Náchodsku pomáhají Ukrajincům pěstovat ovoce a zeleninu. Sehnali záhony i sadbu | Foto: Jana Házová | Zdroj: Český rozhlas

Na zahradě v Novém Městě nad Metují mají ale také třeba divokou papriku ačokču, tu prý na Ukrajině neznají.

S pěstováním plodin pomáhají utečencům studenti gymnázia z Dobrušky a také žáci místní základní školy.

Podle Terezy a Katky ze sedmé třídy je důležité lidem, kteří k nám utekli před válkou, pomáhat. „Aby věděli, jak to u nás funguje. Že je u nás něco jinak a také my se od nich můžeme naopak něco naučit, když jim budeme rozumět.“

Ukrajinky ve strakonické nemocnici. Jedna čeká na příslušná povolení, druhá už ordinuje

Číst článek

„Já souhlasím s Terkou, že se můžeme i my od nich něco naučit, ale také něco oni od nás. A takto se můžeme navzájem předávat informace.“

Cílem této konkrétní pomoci studentů Ukrajincům je podle učitele Petra Pokorného nejen to, aby se od sebe obě skupiny něco vzájemně naučily, ale také to, aby lidi z Ukrajiny měli možnost využít svůj volný čas.

„Vidíte, že jsou tu tři velké skleníky, plus pět záhonků. A za rohem je ještě bylinková zahrada. Tedy je zde prostor, aby si celá řada rodin vypěstovala nějakou zeleninu třeba do polévky.“

Zeleninová a ovocná zahrada je v této chvíli už osázená. To, jaká bude úroda, teď už záleží na místních Ukrajincích, kteří se o plodiny starají.

Jana Házová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme