Do Česka dorazil překlad klíčového dopisu k auditu ke střetu zájmů Babiše. Úřady mají tři měsíce na odpověď

Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo překlad dopisu, ve kterém Evropská komise shrnuje výsledky už téměř dva roky trvající prověrky ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil mluvčí resortu Vilém Frček. Originál v angličtině dorazil do Česka už v říjnu. Brusel v klíčovém dokumentu potvrzuje své dřívější stanovisko, tedy že Babiš nadále ovládá holding Agrofert a porušuje tak unijní i tuzemské zákony.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ministerstvo pro místní rozvoj dnes obdrželo oficiální překlad auditní zprávy Evropské komise do češtiny,“ potvrdil v pondělí informace redakce mluvčí resortu. Dokument se skládá z osmistránkového dopisu a zhruba 200 stran příloh. Jedná se přitom o navazující korespondenci k auditnímu řízení, které řeší premiérův střet a vyplácení dotací a které v Česku proběhlo už na začátku roku 2019. 

DOKUMENT: Babiš porušuje zákon o střetu zájmů, trvá na svém Evropská komise. Prostudujte si celý dopis

Číst článek

Originál v angličtině zaslala komise na začátku letošního října. Redakce jej zveřejnila v plném znění zde. Pro české úřady je ale stěžejní právě až doručení české verze dopisu. Od něj totiž tuzemským úřadům začala běžet lhůta pro další reakci.

„Od pátku 18. prosince, kdy byla zpráva předána na Stálé zastoupení ČR v Bruselu, běží tříměsíční lhůta pro odpověď České republiky,“ doplnil Frček. Během ní musí české úřady informovat, jak uvádí do praxe doporučení komise.

Ta například požaduje prověrku projektů firem z holdingu Agrofert, které spadají pod operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Také upozorňuje, že případné chyby v unijních dotacích, které přesáhnou částku 10 tisíc eur, tedy zhruba 270 tisíc korun, musí tuzemské úřady ohlásit Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Neoprávněná podpora

Auditoři v dokumentu potvrzují to, co už dříve napsali v závěrečné zprávě k auditu. Tedy že premiér Babiš coby veřejný funkcionář porušuje článek 4 zákona o střetu zájmů. Vedle toho v něm popisují další zjištění týkající se konkrétních dotací pro Agrofert. Server iROZHLAS.cz je detailně popsal už v dřívějších textech.

§ 4C ZÁKONA O STŘETU ZÁJMŮ

Je zakázáno poskytnout dotaci podle právního předpisu upravujícího rozpočtová pravidla nebo investiční pobídku podle právního předpisu upravujícího investiční pobídky obchodní společnosti, ve které veřejný funkcionář uvedený v § 2 odst. 1 písm. c) nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % účasti společníka v obchodní společnosti.

Evropská komise v dokumentu dále uvádí, že veškerá unijní podpora, kterou tuzemské úřady přikleply Agrofertu v posledních třech letech, byla přidělena neoprávněně.

„Veškeré dotace udělené skupině Agrofert po 1. září 2017 (…) jsou v rozporu s článkem 4c o střetu zájmů za předpokladu, že žádost o dotaci byla předložena během 1. září 2017 či po něm a dotace byla udělena v době, kdy byl pan Babiš veřejný funkcionář ve smyslu tohoto ustanovení,“ stojí v dopise.

Andrej Babiš dlouhodobě střet zájmů popírá. „Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze,“ reagoval pro iROZHLAS.cz v SMS zprávě na začátku prosince.

Opět také zdůraznil, že akcie holdingu převedl v důsledku zákona o střetu zájmů – označovaného také lex Babiš – v únoru 2017 do svěřenských fondů. „Od té doby s nimi nedisponuji,“ pokračoval. Jakákoliv pochybení odmítá také holding Agrofert.

ČASOVÁ OSA

  • Únor 2017 – Andrej Babiš (ANO) coby tehdejší ministr financí vkládá holding Agrofert do svěřenských fondů
  • Květen 2017 – Andrej Babiš končí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) coby ministr financí
  • Září 2017 – Zákon o střetu zájmů začíná být účinný
  • Prosinec 2017 – Andrej Babiš se stává premiérem menšinové vlády s ČSSD
  • Srpen 2018 – Začíná platit přísnější evropské nařízení o střetu zájmů
  • Listopad 2018 – Evropská komise se začíná z podnětu protikorupční organizace Transparency International zabývat možným střetem zájmů Babiše kvůli eurodotacím pro Agrofert
  • Prosinec 2018 - Andrej Babiš píše tehdejšímu eurokomisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi, že bude na vládě chodit při projednávání eurodotací z preventivních důvodů za dveře
  • Leden 2019 – V Česku probíhá auditní mise Evropské komise, která kontroluje dotace pro Agrofert
  • Červen 2019 – Evropská komise posílá do Česka předběžnou auditní zprávu, ve které konstatuje střet zájmů
  • Srpen 2019 – Česko rozporuje předběžnou auditní zprávu
  • Prosinec 2019 – Brusel posílá do Prahy konečné závěry prověrky, opět konstatoval střet zájmů
  • Květen 2020 – Česko reaguje na finální závěry Evropské komise
  • Říjen 2020 – Brusel v reakci kritizuje, že Česko Babišův střet zájmů dostatečně neřeší

Tereza Čemusová, Martin Štorkán, kno, vid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme