Kraj a škola zažalují Bartošův úřad. Kvůli Babišově střetu jim resort neproplatil dotace na traktory

Moravskoslezský kraj a zemědělská škola v Benešově podají během listopadu žaloby na ministerstvo pro místní rozvoj, zjistil iROZHLAS.cz. Důvod? Resort vedený Ivanem Bartošem (Piráti) jim neproplatil dotace pro jejich odborné školy. Úředníkům se nelíbilo, že dva traktory a nakladač dodaly dceřiné společnosti Agrofertu v době, kdy byl Andrej Babiš (ANO) premiérem. Došlo tak podle nich k porušení zákona o střetu zájmů. Kraje s tím ale nesouhlasí.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 14:14 2. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Bartoš v Poslanecké sněmovně

Ministerstvo pro místní rozvoj vedené Ivanem Bartošem (Piráti) se rozhodlo kvůli Babišově střetu zájmů neproplatit zhruba desítku projektů | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Rada rozhodla podat správní žalobu proti rozhodnutí o nevyplacení části dotace ve výši 440 698 korun z důvodu tvrzeného rozporu se zákonem o střetu zájmů,“ potvrdila pro iROZHLAS.cz mluvčí Moravskoslezského kraje Mirka Chlebounová. Peníze měla čerpat krajem zřizovaná odborná škola v Bruntálu.

Moravskoslezský kraj neuspěl s odvoláním, dotaci na traktor pro školu nedostane. Důvodem je Babišův střet

Číst článek

A ke stejnému rozhodnutí došli i ve Vyšší odborné škole a Střední zemědělské škole v Benešově. „V současné době škola připravuje podklady pro správní žalobu, kterou by měla podat v průběhu listopadu,“ uvedl mluvčí Středočeského kraje David Šíma.

Ministerstvo pro místní rozvoj už letos v lednu rozhodlo, že kvůli porušení zákona o střetu zájmů během výběrových řízení neproplatí dotace na projekty za zhruba 40 milionů korun, případně bude požadovat vrácení už vyplacených peněz.

Jde zhruba o desítku projektů (viz tabulka), v rámci nichž žádaly o dotace většinou střední odborné zemědělské školy, případně obce, a peníze měly pokrýt nákup zemědělské techniky určené pro výuku nebo v případě obcí měly jít třeba na hasičské vozy pro dobrovolné hasiče. Všechny projekty mají společné to, že traktory, auta a další stroje dodávaly firmy z holdingu Agrofert.

Článek pokračuje pod tabulkou.

Vedení koncernu je přesvědčeno, že s veřejnými zakázkami bylo vše v pořádku. „Zmiňované veřejné zakázky proběhly z naší strany v souladu se zákonem a jsme přesvědčeni, že jsme vůči žádnému z odběratelů nebyli ve střetu zájmů,“ uvedl už v polovině ledna mluvčí koncernu Pavel Heřmanský. Stejně tak Andrej Babiš (ANO) od počátku jakýkoliv střet zájmů odmítal.

Ministerstvo pro místní rozvoj považuje podání žaloby za běžný nástroj právní ochrany příjemců dotací. „Ti ho využívají poměrně často. Krácení dotace u projektů Moravskoslezského a Středočeského kraje se týká zákazu zadávání veřejných zakázek společnostem ovládaným vybranými veřejnými funkcionáři, který soudy dosud neřešily,“ uvedla k tomu mluvčí resortu Veronika Hešíková.

Neúspěšné odvolání

Moravskoslezskému kraji ministerstvo pro místní rozvoj přikleplo v roce 2018 přes 41 milionů na výstavbu nové haly pro praxi včetně pořízení vybavení pro výuku oboru opravář zemědělských strojů v areálu Střední odborné školy v Bruntálu. V rámci ní kraj pořídil také nový traktor pro výuku autoškoly za necelý půlmilion a dodala ho firma NAVOS Farm Technic z koncernu Agrofert.

„Agrofert nemůže být zvýhodněn na úkor jiných podnikatelů, kteří dodržují předpisy. Andreje Babiše jsem mnohokrát varoval, že musí vyřešit svůj střet zájmů a nemůže si brát občany jako své rukojmí.“

Ivan Bartoš (ministr pro místní rozvoj)

Letos v lednu se úřad oficiálně dozvěděl, že část peněz nedostane. Proti tomuto verdiktu se odvolal a podal námitky. Jenže v září úředníci na ministerstvu pro místní rozvoj výtky odmítli a potvrdili, že na peníze nemá kraj, potažmo škola, nárok. Kraj měl dvě možnosti, rozhodnutí přijmout nebo na resort podat žalobu a zkusit o peníze ještě zabojovat. A rozhodl se pro druhou variantu.

Velmi podobný je příběh Vyšší odborné školy a Střední odborné školy v Benešově. Ta měla od ministerstva pro místní rozvoj přislíbené peníze na traktory pro výuku autoškoly a kloubový nakladač a návěs pro praktickou výuku celkem za zhruba 2,4 milionu korun.

I její vedení se v lednu dozvědělo, že tyto peníze jim úřad nevyplatí kvůli tomu, že techniku dodal Agrofert. Stejně jako Moravskoslezský kraj, ani tady škola s námitkami neuspěla a v říjnu padlo rozhodnutí, že podá žalobu.

Kompenzace od Agrofertu?

Středočeského kraje se lednové rozhodnutí Bartošová úřadu dotklo nejvíce. Krácení se týkalo veřejných zakázek za celkem osmnáct milionů korun, každá má ale trochu jiný osud.

Kvůli Babišově střetu přijdou školy o dotace. Analýza kraji vymáhání peněz po Agrofertu nedoporučila

Číst článek

O část dotací přišel také Školní statek Středočeského kraje a Střední odborná škola v Nymburku. Obě organizace získaly peníze na nákup techniky v rámci tzv. předfinancování od kraje a podle plánu je po vyplacení dotace měly kraji zase vrátit. Jeho vedení se ale nyní rozhodlo vzít „škodu na sebe“.

Zastupitelé kraje se ale dohodli, že peníze se pokusí získat od Agrofertu jiným způsobem. Pověřilo předsedu zastupitelského klubu hnutí ANO 2011, aby zahájil jednání se společností Agrofert o poskytnutí finančního daru ve výši 24,76 milionu korun, a to za účelem kompenzace škody. Kraj o tom informoval v tiskové zprávě.

Vedení Středočeského kraje si totiž v průběhu letošního roku nechalo vypracovat také právní posouzení toho, zda má smysl po dceřinkách Agrofertu vymáhat peníze zpět. Jenže analýza tento krok vedení kraje nedoporučila, jak už dříve informoval iROZHLAS.cz. Právní řešení má podle ní „velmi nízkou pravděpodobnost úspěchu“.

Politická hra

Z vyjádření vedení Agorfertu nicméně nevyplývá, že by chtělo s krajem o vracení peněz jednat. Středočeští zastupitelé by podle něj naopak měli vyzvat ministerstvo pro místní rozvoj, „ať přestane politikařit“. Záležitost s neproplacenými dotacemi označilo za politickou hru.

„Jsme přesvědčeni, že jsme jednali v souladu se zákonem a všemi dotačními pravidly. Středočeský kraj to jistě ví, neboť s námi nezahájil žádné řízení. Pokud kraj tvrdí, že jsme byli ve střetu zájmu, tedy porušili zákon, nechť o tom rozhodne soud. Jsme soukromá firma a nenecháme se zatahovat do politických her,“ uvedl mluvčí Heřmanský.

Koncern podle něj školy podporuje. „Dlouhodobě spolupracujeme se školami po celé České republice, k jejich podpoře nás nemusí nikdo vyzývat. Domníváme se, že zajistit kvalitní odbornou výuku na školách, které kraj zřizuje, je jeho povinností, a to bez ohledu na dotace. To, že příspěvková organizace v řádném výběrovém řízení vybere nejlepší nabídku, nepovažujeme za střet zájmů, ale péči řádného hospodáře,“ dodal.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme