Středočeši odmítají spoluúčast pacientů méně, než v jiných krajích
Šedesát procent obyvatel Středočeského kraje si myslí, že vyšší finanční spoluúčast pacientů by situaci v našem zdravotnictví nezlepšila. To je výsledek bleskového průzkumu SC&C pro Český rozhlas.
Pro hrazení poplatků u lékaře jsou častěji voliči pravicových stran. Průzkum vychází z reprezentativního vzorku 761 obyvatel Středočeského kraje.
Ochota obyvatel středních Čech připlatit si u lékaře je vyšší než v ostatních regionech republiky. To, že vyšší finanční spoluúčast pacientů rozhodně zlepší situaci v našem zdravotnictví si myslí osmnáct procent oslovených středočechů, spíše ano pak odpovědělo dvaadvacet procent. Celkem je tak pro vyšší finanční spoluúčast čtyřicet procent obyvatel.
„Oproti tomu jsme třeba ve Zlínském kraji měli nějakých 29 procent pro spoluúčast, v Ústeckém dokonce jen 28 procent, takže Středočeský kraj je opravdu oproti některým levicovým regionům výrazně odlišný,“ dodává vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová.
•
Otázka hrazení lékařské péče je silně ovlivněná politickým názorem voličů. Poplatky nejsilněji odmítají stoupenci sociálních demokratů a komunistů.
„To bude určitě souviset s tím, jak jsou zde nasměrované stranické preference, protože souhlas s vyšší spoluúčastí pacientů je vždy výrazně vyšší u pravicových stran typu ODS a TOP 09.“
„A protože obě tyto strana zde mají zhruba 40 procent, tak proto je tu oproti jiným krajům i vyšší příklon ke spoluúčasti,“ dodává Hamanová.
Nejvíc odpůrců toho, aby se pacient na lékařské péči víc finančně podílel najdeme u lidí starších šedesáti let.
Většina odmítá letiště ve Vodochodech
Téměř šedesát procent obyvatel Středočeského kraje nesouhlasí s plánovaným rozšířením letiště Vodochody. Letiště by mělo sloužit hlavně nízkonákladovým přepravcům a ročně odbavit až tři a půl milionu cestujících.
Pracovní příležitosti a rozvoj regionu, to by podle investora, společnosti Penta, přineslo rozšíření letiště ve Vodochodech. Hluk a zhoršení dopravní situace, tak vidí dopady jeho rozvoje obyvatelé okolních obcí. A o spuštění provozu na letišti zhruba dvacet kilometrů severně od Prahy pořádají referenda. Bleskový průzkum SC&C pro Český rozhlas ukázal, že počet odpůrců letiště ve Středočeském kraji převažuje.
„42 procent dotázaných se domnívá, že by to bylo vhodné pro Střední Čechy, ale je tu nadpoloviční většina – tedy 58 procent lidí, která dává větší důraz na životní prostředí a která si myslí, že by to životní prostředí poškodilo,“ vysvětluje vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová.
Voliči pravicových stran, především ODS, jsou častějšími zastánci názoru, že letiště bude mít pro rozvoj regionu spíše pozitivní dopad.
„Všechny ostatní ukazatele se ukázaly jako nevýznamné, to znamená ani věková kategorie ani rozdělení lidí podle vzdělání nemělo žádný vliv na to, jaký zastávali názor na zvažované rozšíření,“ dodává Jana Hamanová.
V odpovědích nehrálo roli ani to, ve které části Středočeského kraje lidé žijí. Průzkum prováděla agentura SC a C desátého a jedenáctého května formou rozhovoru na reprezentativním vzorku sedmi set šedesáti jedna obyvatel Středočeského kraje.
Metodologie výzkumu
Cíle výzkumu: Volební model a stranické preference Středočeského kraje. Vliv lídrů politických stran na vztah respondenta k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy
Datum sběru: 10.5.- 11.5. 2010
Počet respondentů:761
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentury SC&C
Cílová skupina: občané Středočeského kraje, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku, vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.