Stávka v dopravě kvůli rušení stravenek zatím nebude
Plánovaná stávka v dopravě zatím nebude. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) na setkání s dopravními odbory slíbil, že se záměrem zrušit daňové zvýhodnění některých zaměstnaneckých benefitů, především režijních jízdenek a stravenek, na vládu prozatím nepůjde. Odboráře také přizval ke konzultacím nad návrhem tohoto zákona.
Odboráři možnost účasti na přípravě zákona o dani z příjmu uvítali. Jejich boj o benefity, jak řekl mluvčí Odborového svazu dopravy Libor Poláček, tím ale nekončí. "Bezprostřední hrozba byla zažehnána. Ale my zůstaneme ve střehu, aby nedošlo k ničemu, co by poškodilo kteréhokoli zaměstnance nebo kteréhokoli občana této republiky."
Od svoji vize nahradit zaměstnanecké benefity univerzálním zaměstnaneckým a důchodcovským paušálem ale nechce ustoupit ani ministr financí Miroslav Kalousek. Ten chce odboráře přesvědčit o tom, že jeho návrh bude pro zaměstnance z hlediska výše daňové zátěže výhodnější, v horším případě neutrální.
"Ty výpočty pro jednotlivé daňové poplatníky, kteří dnes používají parciálních benefitů a kteří by v tom budoucím modelu využívali univerzálního daňového paušálu, jsem klidně připraven dělat v přímém přenosu," řekl Kalousek.
Nový, už s odbory předjednaný návrh zákona o dani z příjmu by měl jít do legislativního procesu podle ministra financí v dubnu.
Považujete stravenky za výraznou výhodu pro zaměstnance? Hlasujte v naší anketě!