Odložení bylo předčasné, uvedli státní zástupci. Reklamu na Čapím hnízdě bude znovu řešit policie
Podezřením na daňové úniky v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo se bude znovu zabývat policie. Rozhodnutí o odložení případu zrušilo Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze, uvedly ve čtvrtek servery Aktuálně.cz a SeznamZprávy.cz. Podle VSZ bylo odložení předčasné. Případ se týká podezření na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo, dosud v něm nebyl nikdo obviněn.
O odložení policií informovalo městské státní zastupitelství (MSZ) loni v červnu, v následujícím měsíci tento postup samo potvrdilo. VSZ ale při dohledu zjistilo pochybení policie, které se týkalo nesprávného určení okruhu poškozených subjektů, věc se tak vrátila zpět městským žalobcům, kteří po doplnění v říjnu spis vrátili nadřízeným k pokračování dohledové prověrky.
Inventura reklamní větve kauzy Čapí hnízdo: s jakými důkazy pracovali policisté, než případ odložili
Číst článek
VSZ rozhodlo, že policie musí dokazování doplnit. Dohledová žalobkyně Kateřina Weissová Aktuálně.cz řekla, že se státní zástupce z MSZ nevypořádal s vadným postupem policejního orgánu při hodnocení závěrů znaleckých posudků, opomenuty podle ní zůstaly i některé důkazy. Významné podle státní zástupkyně bude i hodnocení Odvolacího finančního ředitelství.
Server iROZHLAS.cz na začátku ledna informoval o tom, že finanční úřady doměřily pěti dceřinkám Agrofertu v souvislosti s reklamou zadanou na Farmě Čapí hnízdo daň a že vedení koncernu se s odvoláním obrátilo na Odvolací finanční ředitelství. To ale o stížnostech zatím nerozhodlo.
Agrofert na dotazy týkající se doměření daně i toho, proč s verdiktem finančního úřadu nesouhlasí a odvolává se, tehdy nechtěl odpovědět. „Jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu se zákonem, probíhající kauzy však nekomentujeme,“ uvedl pouze jeho mluvčí Pavel Heřmanský.
Daňový podvod?
Pokyn přišel pražskému městskému státnímu zastupitelství ve středu. Jeho mluvčí Aleš Cimbala napsal, že v této souvislosti nedostali za úkol obvinit aktéry případu. „Pokynem bylo státnímu zástupci uloženo, aby ve spolupráci s policejním orgánem doplnil dosavadní prověřování,“ řekl pro SeznamZprávy.cz Cimbala.
V reklamní větvi případu se policisté zabývají podezřením, že suma 272 milionů korun v letech 2010 až 2013 ve skutečnosti nešla na reklamu, ale pomáhala Čapímu hnízdu splácet úvěr a společnosti Agrofert snížit si daně. Platby za reklamu byly podle podezření buď fiktivní, nebo předražené. Podle nyní zrušeného rozhodnutí MSZ ale z důkazů mimo jiné vyplynulo, že reklamní spoty, audiovizuální produkce či propagační materiál skutečně vznikly.
Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), který je spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalován v kauze kolem udělení dotace společnosti Farma Čapí hnízdo. Pražský městský soud je v lednu obžaloby nepravomocně zprostil, státní zástupce se však proti rozsudku může odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.