Občané navrhli vyznamenat na 257 osobností. Prezident zvažuje Jágra nebo kněze Piťhu
Prezident Miloš Zeman dostal od lidí návrhy na udělení státních vyznamenání 257 osobnostem. Společně s doporučeními od senátorů a poslanců tak prezident bude posuzovat udělení medailí a řádů pro více než tři stovky lidí. V pondělí o tom informoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Státní vyznamenání bude prezident opět udělovat 28. října při oslavách výročí vzniku Československa. Loni udělil řády či vyznamenání 41 osobnostem.
„Pan prezident obdržel 229 dopisů s návrhy na státní vyznamenání. Někdy šlo i o více jmen, takže celkový počet navržených různých osob je 257,“ uvedl Ovčáček. Zeman tak dostal více návrhů než loni, kdy mu přišlo 214 doporučení, což bylo o téměř 20 více než v roce 2017.
Poslanci navrhují na udělení státního vyznamenání generála Pavla nebo youtubera Kovyho
Číst článek
Návrhy na udělení státního vyznamenání může prezidentovi podat občan, skupina občanů nebo organizace. Prezident k nim může a nemusí přihlédnout, vybrat může osobnost také podle svého uvážení. Například loni dolní komora navrhla 28 osobností, Zeman vyhověl 11 sněmovním návrhům.
Podle webu Pražského hradu by si lidé při podávání návrhů měli zkontrolovat, jestli navrhovaná osoba již v minulosti vyznamenána nebyla. „Prezident republiky dává přednost udělení vyznamenání nové osobnosti před kumulací vyznamenání,“ uvedl Pražský hrad.
Zeman již dříve oznámil, že válečnému veteránovi a poslednímu žijícímu českému stíhacímu pilotovi RAF Emilu Bočkovi udělí 28. října Řád bílého lva nejvyšší třídy. Bočkovi už propůjčil Řád bílého lva bývalý prezident Václav Klaus v roce 2010. Bývalý stíhací pilot tehdy dostal „jen“ řád třetí třídy vojenské skupiny.
Vyznamenat se také Zeman chystá vojenského kynologa Tomáše Procházku, který loni v říjnu zahynul na misi v Afghánistánu. Naznačil také, že by mohl ocenit hokejistu Jaromíra Jágra, který už má od Zemanova předchůdce ve funkci Václava Klause medaili Za zásluhy II. stupně. Vyznamenání zřejmě dostane také katolický kněz Petr Piťha, kterému v minulosti udělil medaili Za zásluhy Klaus.
Poslanci navrhují Petra Pavla
Návrh na vyznamenání v červnu schválila i vláda. Na návrh ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) doporučila prezidentovi, aby udělil Řád bílého lva in memoriam pilotovi bombardérů z druhé světové války Josefu Ocelkovi a československému generálu justiční služby Bohuslavu Ečerovi. Ministři tak chtějí ocenit jejich hrdinství z období druhé světové války.
Uzákonění manželství homosexuálů by prezident vetoval. Zváží ocenění pro Piťhu
Číst článek
Poslanci letos Zemanovi navrhli ocenit 37 osobností. Vyznamenat Řádem bílého lva by například chtěli stejně jako vláda Ocelku, dále bývalého předsedu Vojenského výboru NATO Petra Pavla, který Zemana v minulosti kritizoval, in memoriam letce z druhé světové války Miroslava Antonína Liškutína a Františka Cháberu, legionáře a odbojáře Vojtěcha Lužu, bojovníka od Tobrúku i z východní fronty Jaroslava Selnera, odbojáře a oběť komunistického režimu Karla Lukase a jednoho z velitelů protinacistické odbojové organizace Obrana národa Huga Vojtu.
Senát Zemanovi zaslal 25 jmen. Mezi adepty jsou psycholog Jaroslav Šturma, generál Karel Blahna, chirurg Miroslav Ryska nebo generální ředitel společnosti Český porcelán Vladimír Feix.
Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především během slavnostního večera 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.