Stát chce podle HN utajit podmínky privatizace ČEZu
Hospodářské noviny zjistily, že privatizace sedmi procent akcií ČEZu bude tajná. Daňová reforma je ohrožena - vládě chybí 10 hlasů, píše Mladá fronta Dnes. Prezident Václav Klaus podle Práva přiměl ministry oprášit ruštinu. V Lidových novinách se dozvíte o tom, že prvohorní muchomůrka dorůstala až šestimetrové výšky.
Privatizace sedmi procent akcií ČEZ, za které chce stát získat více než 30 miliard korun, bude tajná. Informují o tom Hospodářské noviny. Neveřejnými informacemi budou jak jména prodejce akcií, tak i způsob a doba jejich prodeje. Tajit postup při prodeji podílu ve státní firmě není ve světě zvykem. Privatizace prostřednictvím kapitálového trhu je obvykle jednou z nejprůhlednějších.
Stát ani nevypíše veřejné výběrové řízení na prodejce balíku akcií. Místo tendru už ministerstvo oslovilo vybrané brokery, aby předložili své nabídky. Od pražské burzy si předtím vyžádalo informace o tom, kteří z brokerů jsou při obchodech s akciemi ČEZ nejaktivnější. Šéf resortu financí Miroslav Kalousek to Hospodářským novinám odmítl komentovat.
S prosazením vládních daňových a sociálních reforem bude mít premiér Mirek Topolánek větší problém, než si asi původně myslel. Vyplynulo to z ankety, kterou Mladá fronta Dnes udělala mezi všemi poslanci. Zatím to nevypadá tak, že by měl předseda vlády šanci s daňovými změnami a sociálními škrty u opozičních poslanců a komunistů. A v řadách vládní koalice je teď desítka poslanců, kteří neříkají reformám jasné ano.
Zásadní výhrada, kterou mají někteří poslanci ODS, zní: reforma je málo výhodná pro lidi ze středních vrstev. V Občanské demokratické straně to teď docela vře. Svědčí o tom i hádka mezi exministrem financí Vlastimilem Tlustým a premiérem Mirkem Topolánkem, která se v úterý odehrála při jednání poslaneckého klubu. Jak dodává Mladá fronta Dnes, Tlustý totiž chystá alternativní reformu.
Časy se mění, ale některé věci zůstávají. Dnešní Právo píše, že tak jako se za starého režimu pokoušeli vstřícní čeští politici mluvit se svými ruskými partnery jakousi zvláštní slovanštinou, teď se tento obyčej vrátí při návštěvě prezidenta Václava Klause v Moskvě.
Klaus, který mluví rusky velmi dobře, totiž dal na vědomí ministrům a dalším členům své delegace, kteří ho ode dneška doprovázejí na státní návštěvě Ruska, že se při společenských akcích s Rusy bude mluvit jejich jazykem bez tlumočníků.
Pro některé z nich to určitě bude šok. Většina si už oprašuje často zapomenuté školní znalosti. Někteří ale prý spoléhají na to, že když použijí ruský přízvuk, ruce a nohy, budou jim hostitelé rozumět i tak, píše deník Právo.
Je možné si splést houbu se vzrostlým jehličnanem? Jak píšou Lidové noviny, paleontologům se takový omyl přihodil a povedlo se ho vyvrátit až po sto letech. Dávno před érou dinosaurů, v časech, kdy jedinými suchozemci byli červi, stonožky a jiní bezobratlí, krajině dominovaly obří houby. Dorůstaly výšky až šesti metrů. Všechny ostatní rostliny včetně stromů byly mnohem drobnější. Alespoň to tvrdí americký geofyzik Kevin Boyce z univerzity v Chicagu.
Zdánlivě fantastická teorie je podložena analýzou fosilií nalezených na mnoha místech po celé Zemi. Zkameněliny popsali vědci už před více než sto lety. Převládl názor, že jde o zbytky jehličnanů z konce prvohor. Fosilie ale mají podivnou vnitřní strukturu. Jsou protkány drobnými žilkami, které jsou slabší než lidský vlas.
Podle vědců dorůstaly rostliny před více než čtyřmi sty miliony let maximálně metru. Houbám tehdy tedy nic nekonkurovalo a ani jim nic nebránilo v dlouhodobém růstu, uzavírají Lidové noviny.