Stát by měl lépe chránit identitu neplnoletých obětí trestných činů

Jména nebo snímky dětí, které se staly obětí trestného činu by se neměly zveřejňovat. Přeje si to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Nejvyšší státní zástupkyni Renátě Vesecké chce proto navrhnout, aby vydala pokyn žalobcům, který by je zavazoval k ochraně identity obětí trestných činů mladších 18 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí násilí

domácí násilí | Foto: Triple Eye

Zveřejňovat by se podle Pospíšila neměly ty informace, na základě kterých by bylo možné dítě přesně identifikovat - tedy hlavně jméno, příjmení nebo fotografii. Závazný pokyn žalobcům by pak platil do doby než se schválí novela trestního řádu, říká šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil. "Právní úprava počítá i s tím, že je v prospěch oběti, pokud veřejnost zná její jméno a příjmení. Například dětská oběť je předmětem únosu."

Nový trestní řád, který chce ministerstvo předložit do několika týdnů, by pak přesně vymezoval, které informace je možné zveřejnit, a které ne. Netýkal by se také jen dětských obětí, ale i dospělých - například případů znásilnění.

O ochraně obětí trestných činů se začalo mluvit hlavně v souvislosti s případem týraného Ondřeje z Kuřimi, potvrdila v České televizi nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká: "Identita pachatelů je chráněna zákonem a myslím si, že právě ten poslední případ ukázal skutečně výrazný nepoměr mezi pachateli a oběťmi. A právě oběti by měly být nejvíce chráněny."

Vesecká proto potvrdila, že se bude snažit vypracovat interní doporučení pro žalobce, kterým by byly dětské oběti lépe chráněny.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme