Bývalý manažer Rak se obává trestního stíhání. V kauze Čapího hnízda odmítl vypovídat
Pražský městský soud v pátek již po deváté zahájil soudní líčení v kauze Čapí hnízdo. Jednání mělo pokračovat výslechem bývalého manažera Čapího hnízda Tomáše Raka, ten ale odmítl vypovídat. Před soud nicméně předstoupil jeho kolega František Šlingr. Předseda senátu Jan Šott soudní líčení před pátečním polednem ukončil, další jednání je naplánováno na pondělí 17. října. Dění v soudní síni sledoval server iROZHLAS.cz v online reportáži.
V pátek měl proti Andrejovi Babišovi (ANO) vypovídat bývalý manažer Čapího hnízda Tomáš Rak, výpověď ale odmítl podat z toho důvodu, že by sám sebe mohl inkriminovat.
Rak vypovídal na policii dvakrát, protože požádal o doplnění svého výslechu. Podruhé – během loňského roku – měl ve své výpovědi otočit a označit Andreje Babiše za vedoucí osobu projektu Farmy Čapí hnízdo. Bývalý premiér a holding Agrofert podle něj byli skutečnými vlastníky farmy. Neměl k tomu však žádné přímé důkazy.
Babiš s Nagyovou věděli, že Čapí hnízdo nemá na dotaci nárok, vypověděl svědek. Označil ji za lobbistku
Číst článek
Deník Právo už loni poukázal na to, že Rak od Agrofertu požadoval 350 tisíc korun, které mu firma měla dlužit. Svou výpověď změnil poté, co peníze nedostal.
Z druhé Rakovy výpovědi na policii také vyplynulo, že při prvním výslechu zamlčel informace s ohledem na obavu o své zdraví a zdraví své rodiny.
K výslechu se v pátek dostavil Rakův kolega, bývalý šéf Čapího hnízda František Šlingr. Ve své výpovědi Šlingr označil Agrofert za strategického partnera. Farma podle něj měla závazky vůči bance HSBC a vůči společnosti Imoba.
Dále uvedl, že akcionáře společnosti Farma Čapí hnízdo neznal a jednal pouze s jejich právními zástupci. Na dotazy ohledně reklamy na Čapím hnízdě připustil, že ze začátku příjem z reklamy převyšoval příjem z poskytovaných služeb. Cena za reklamu podle něj byla adekvátní.
Další svědci
U soudu v pátek vypovídal i stavař Jaroslav Mikyna, který na Čapím hnízdě vykonával technický dozor investora. Řekl, že v počátcích měl zřejmě podepsanou smlouvu se společností Imoba, vlastníkem nemovitostí. Kontrolních dnů se podle něj několikrát zúčastnil i Babiš.
Po něm před soud předstoupil ornitolog Pavel Křížek a následně někdejší provozní šéf Čapího hnízda Jan Gavenda, který na farmě pracoval zhruba do roku 2018. Uvedl, že Babiše zná pouze jako „příležitostného hosta farmy“.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Ve čtvrtek před soudem vypovídal například podnikatel Jan Bareš nebo reklamní specialista Jakub Antoš. Andrej Babiš se soudního líčení ve čtvrtek nezúčastnil, na páteční jednání přišel.
Bareš podle svých slov měl zprávy od Babiše, že shání půjčku od banky HSBC pro Čapí hnízdo. To se nakonec i stalo – banka se zárukou v podobě Agrofertu půjčila na stavby několik stovek milionů.
Klíčový svědek o Čapím hnízdě: Šlo o srdeční záležitost pana generálního. Po výslechu jsem přišel o práci
Číst článek
„Věděl jsem, že se zajišťuje půjčka pro Čapí hnízdo. Pan Babiš říkal, že zajistí úvěr a že to zaručí Agrofert, takže půjčku farma určitě dostane. Pan Babiš také věděl, že dotaci dostane pouze malý a střední podnik, to věděli všichni,“ zdůraznil s tím, že si i Babiš s Nagyovou (kandiduje do Senátu za ANO) byli vědomi toho, že nemají na dotaci nárok.
Padesát milionů
Státní zástupce Jaroslav Šaroch viní expremiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou z dotačního podvodu, kdy farma žádala o padesátimilionovou dotaci, i když na ni podle obžaloby neměla nárok.
Obžaloba tvrdí, že předseda ANO zajistil, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu.
Nagyová pak jako místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo podala v únoru 2008 žádost, která podniku dotaci zajistila. Rekapitulaci celého případu si můžete přečíst zde.
Babiš i Nagyová jakoukoli vinu odmítli. Podle trestního zákoníku hrozí oběma až desetileté vězení, státní zástupce pro ně navrhuje podmínky a peněžité tresty.