Šmejdi pronikají do byznysu s fotovoltaikou. Zákazník zaplatí statisíce, ale solární panely nedostane
Takzvaní šmejdi mají zájem o trh s fotovoltaikou. Potvrzuje to i resort průmyslu a obchodu, který se podvodnými praktikami některých firem s fotovoltaikou zabývá. Jednou z nejproblematičtějších společností na trhu je Malina Group. Podvedení lidé zaplatili statisícové částky za instalace fotovoltaických panelů na své domy, ani po měsících urgencí z nich ale elektřinu nevyužívají a firma nekomunikuje.
Martin Beránek bydlí se svým bratrem v dvougeneračním domě za Prahou. Pro fotovoltaiku se společně s bratrem rozhodli již v roce 2020. Oslovili společnost Malina Group, ale do dnešního dne solární panely nevyužívají. A to i přesto, že společnosti zaplatili téměř 300 tisíc korun.
„Instalace nezačala dobře, chlapci lovili projekt z mobilu místo toho, aby jim někdo vytiskl alespoň A3,“ popisuje prvotní zkušenost se společností Malina Group Martin Beránek. Jelikož firma přestala komunikovat, rozhodl se sídlo společnosti osobně navštívit.
Podvodníci zneužívají popularity fotovoltaických elektráren. Nabízí nereálnou návratnost
Číst článek
„Návštěvu firmy jsem naplánoval na konec března, protože se mnou nikdo nekomunikoval. Očekával jsem firmu, kde oheň udržuje pouze sekretářka, nicméně v zasedačce probíhala velká porada a vypadalo to na živoucí firmu,“ vypráví Beránek o návštěvě sídla společnosti.
Ani přes sliby, které Martin Beránek na místě dostal, dodnes elektřinu z fotovoltaiky nečerpá. Podobně jako manželé Zídkovi z Hradce Králové. Taky oni si pro svůj energeticky úsporný domek vybrali společnost Malina Group. A zaplatili jí 260 tisíc korun. Ani s nimi ale firma měsíce nekomunikuje.
„Někdy v únoru se na naše výzvy někdo ozval. Že naši situaci řeší, že prý v zařízení něco schází, nějaký pojistky. A že nemají elektrikáře na dodělání, takže ať setrváme. No a zase se nic neděje,“ popisují Zídkovi.
Firma již v hledáčku policie
Problematická firma je podle rejstříku vedená na Jana Urbana, její základní kapitál jsou dva miliony korun. Činností společnosti se už zabývá nejen Energetický regulační úřad, ale i policie nebo ministerstvo průmyslu a obchodu.
Fotovoltaických elektráren v Česku stále přibývá. Firmy je ale nestíhají instalovat v termínu
Číst článek
„Jsou opravdu případy, kdy ta firma nekomunikuje. Z oficiálních zdrojů je vidět, že to řeší už i orgány činné v trestním řízení a teď nejde předjímat, jaké budou závěry jednotlivých šetření. Pro sektor obnovitelných zdrojů to ale není dobrá zpráva,“ potvrzuje zástupce vrchního ředitele pro energetiku René Neděla.
Radiožurnál opakovaně žádal o vyjádření i samotnou firmu. Odpověď ale nedostal. A telefon na zákaznické lince byl také nedostupný.
Firma poslala jen obecné tiskové vyjádření: „Řízení společnosti si plně přebírá předseda představenstva Jan Urban. Ten sestavuje externí tým poradců a expertů. Jejich úkolem bude provést procesní audit společnosti a navrhnout plán změn, které by měly zajistit dodělání zakázek všech zákazníků.“
Neztrácet čas a jednat
Desítky stížností na tuto společnost eviduje i Česká obchodní inspekce, na kterou se podvedení lidé obrací. Podle mluvčího Jiřího Fröhlicha ale inspekce nemá pravomoc spory řešit.
Obnovitelné zdroje s výkonem do 50 kW nebudou potřebovat stavební povolení, novelu schválil Senát
Číst článek
„Je to soukromoprávní spor, který se dá řešit mimosoudní nebo soudní cestou. V těchto případech, při částkách často kolem několika set tisíc korun, je rozhodně lepší na nic nečekat, neztrácet čas a při dlouhodobé nekomunikaci ze strany zhotovitele, který dluží tak vysoké částky, se obrátit na advokáta nebo na soud,“ doporučuje Fröhlich.
Stížnosti přicházejí taky spotřebitelskému centru dTest. „Týkají se převážně nedokončených instalací, jsou tam ale i instalace nezahájené nebo tam jsou instalace, která byly dokončeny, ale nebyly zrevidovány a uvedeny do provozu,“ objasňuje množící se stížnosti vedoucí právního oddělení dTestu Petr Šmelhaus.
Poptávka láká šmejdy
K dalšímu velkému rozvoji takzvaných šmejdů na trhu přispěla energetická krize – nepoctiví podnikatelé lákají zákazníky právě na fotovoltaiku.
„Teď se opravdu někteří přesunuli do toho segmentu, protože vidí ten obrovský potenciál a vidí tam obrovský boom. Proto radím, obrátit se na velké firmy,“ komentuje nárůst zájmu o fotovoltaiku René Neděla.
Aby se lidé nespálili při výběru firmy, sestavil resort společně s Komorou obnovitelných zdrojů a Státním fondem životního prostředí Desatero pro výběr fotovoltaiky, kde najdou jednoduché rady, jak si dodavatele vybrat.