Sněmovna změnila vlastní výbory a má novou církevní komisi
Ve sněmovních výborech se budou měnit počty a poměry vládních a opozičních poslanců. V každém z nich by do budoucna mělo být o jednoho poslance víc - tedy, aby v nich byl vždycky lichý počet. Vzniká také nová dočasná komise Poslanecké sněmovny kvůli majetkovému vyrovnání státu s církvemi.
Koalice nakonec svůj návrh o lichém počtu poslanců ve výborech v dolní komoře prosadila - i když to bylo po mnohahodinových hádkách. Tvrdí, že výbory nefungují dobře v současném složení, kdy je v nich stejně zástupců koalice i opozice. Opozice s tím nesouhlasí a vidí v tom snahu změnit rozložení sil po parlamentních volbách.
Pro změnu počtu poslanců ve výborech nehlasovaly ani Věra Jakubková a Olga Zubová, poslankyně Strany zelených, které už uvažovaly o odchodu z poslaneckého klubu strany. Zubová Radiožurnálu o hlasování řekla: "Z té dosavadní práce výborů pro mě neplyne žádná nutnost změny, protože výbory pracují dobře i v sudém obsazení. Za druhé dobře kopírovaly volební výsledky, je to nadbytečná změna, která je uměle vyvolaná."
Vítězství koalice komentoval pro Radiožurnál šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek: "Podle mě si premiér Topolánek jen chtěl otestovat, jestli tady má většinu. Je to zastírací manévr, protože koalice se dostala do hluboké krize. Vytvořila se umělá většina, která bude možná znamenat pohodlnější procházení vládních návrhů, ale reálný význam z pohledu občana to mít nebude."
Celý rozhovor s Michalem Haškem ve vysílání Českého rozhlasu 1 si můžete poslechnout v Rádiu na přání. 20 minut Radiožurnálu moderoval Martin Veselovský.
Vznikne komise kvůli majetkovému vyrovnání státu s církvemi
Poslanecká sněmovna dala hlasováním zelenou vytvoření dočasné komise, která se bude zabývat majetkovým vyrovnáním státu s církvemi. Výsledky své práce by měla předložit do konce roku. Zastoupení v ní bude mít každá parlamentní strana, ale různým počtem členů. Po čtyřech poslancích budou mít v komisi ODS a ČSSD, dva pak KSČM a po jednom KDU-ČSL a SZ.
Vznik dočasné parlamentní komise k majetkovému vyrovnání státu s církvemi s výhradami přijal už dřív premiér Mirek Topolánek. Je podle něj jedinou možností, jak odblokovat jednání sněmovny o vládní představě tohoto vyrovnání. Dál ale odmítá argumenty a tvrzení vnitrostranických "rebelů" v ODS.
K jakým závěrům by měla dočasná komise dojít, upřesnil autor návrhu, občanský demokrat Vlastimil Tlustý: "Jde o to, aby byl přesně definován vydávaný majetek, aby nebylo pochyb, že je vydáváno to, co bylo 25. února 1948 bylo vlastněno církvemi. A o to, aby náhrady byly standardní jako v ostatních restitučních přepisech. Aby nehrozily jakékoli soudní spory proto, že by církvi bylo nahrazováno víc než ostatním osobám."
Rozhovor Českého rozhlasu 1 s Vlastimilem Tlustým si můžete poslechnout v Rádiu na přání. Radiofŕum moderoval Jan Bumba.
Majetkové vyrovnání s církvemi se táhne
Projednávání církevních restitucí se ve sněmovně zadrhlo koncem dubna, když dolní parlamentní komora na návrh Tlustého debatu přerušila. Zároveň požádala vládu, aby návrh doplnila o výpočet majetku, který má být církvím vrácen - to kabinet následně učinil. Výkonná rada Občanské demokratické strany pak v květnu vyzvala své poslance, aby majetkové vyrovnání s církvemi neblokovali. Lidovci už dřív slíbili, že nebudou spojovat církevní restituce s hlasováním o jiných návrzích.