Senátoři podpoří mou prezidentskou kandidaturu, hlásí exšéf Rusnokova kabinetu. Stačí 10 podpisů
Zájemce o prezidentský post Karel Štogl shání pro svou kandidaturu podporu v Senátu. Nominovat ho musí nejméně deset zákonodárců. "Podporu už mi přislíbil dostatečný počet členů horní komory," řekl Radiožurnálu exšéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka.
„Primárně se snažím oslovovat senátory sociální demokracie, kde jsem byl téměř dvacet let členem. Spoustu senátorů sociální demokracie znám osobně," uvedl pro Radiožurnál Karel Štogl.
Noví kandidáti na prezidenta? Do boje jdou bývalý šéf Rusnokovy kanceláře Štogl i výtvarník Skála
Číst článek
„Mám ale i přísliby ze strany senátního klubu KDU-ČSL a od několika nezávislých senátorů," doplnil bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka.
Jako jednoho ze svých podporovatelů označil Štogl senátora Jana Hajdu z ČSSD. Hajda ale Radiožurnálu řekl, že tuto informaci nebude komentovat do doby, než se sociální demokracie rozhodne, jestli postaví vlastního kandidáta na Hrad. Podporu Štoglovi pak podle informací Radiožurnálu přislíbil senátor Petr Šilar z KDU-ČSL.
Pokud by Štogl nezískal do konce června podporu Senátu, začal by prý se sběrem podpisů. Pro nominaci jich potřebuje nejméně 50 tisíc. Exšéf Rusnokova kabinetu je už na tuto možnost připraven. Má prý vytvořenou síť dobrovolníků, kteří by mu s tím pomáhali.
Karel Štogl pracoval pro dva ministry, byl vojenským diplomatem i pracovníkem auditorské firmy KPMG.
„Chci porazit Miloše Zemana," řekl v polovině března serveru Neovlivní.cz. „Cítím se na vrcholu svých fyzických a duševních sil a myslím si, že mám velkou šanci v prezidentských volbách uspět. Mám schopnost lidi spojovat a dostat z nich metodou cukru a biče to nejlepší, co v nich je," popsal tehdy Štogl.
Drahoš, Hilšer, Horáček a Zeman
Kandidaturu na Hrad už oznámili mimo jiné stávající prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, textař Michal Horáček nebo lékař a aktivista Marek Hilšer.
Průzkum: přímou volbu prezidenta podporuje méně lidí, zhoršilo se i mínění o Zemanovi
Číst článek
Hodnocení současného prezidenta Zemana se v květnu oproti dubnu zhoršilo, vyplývá z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. V dubnu bylo poměrně vyrovnané. V květnu ale podle průzkumu převažuje mínění, že by byl v případě znovuzvolení špatným prezidentem, a to o 13 procentních bodů.
Mírně se propadl i Horáček, u kterého teď převažuje hodnocení, že by nebyl dobrým prezidentem, o čtyři procentní body. Naopak nejlépe dopadl z dosud ohlášených kandidátů Jiří Drahoš. O 24 procent mezi dotázanými vítězí názor, podle kterého by byl dobrým prezidentem.