Nakročeno k prezidentským volbám. Zeman a Drahoš začali sbírat podpisy pro kandidaturu
Prezident Miloš Zeman zahájil sběr podpisů za svou opětovnou kandidaturu. Autogram jako první připojila na petiční arch první dáma Ivana, kterou Zeman pověřil vedením svého volebního týmu. Na podpisové akci se bude podílet i Strana práv občanů, která je se současnou hlavou státu dlouhodobě spjata. K prezidentské kandidatuře v pondělí stejným způsobem vykročil také bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Jeho tým už rozesílá sympatizantům podpisové archy a první dobrovolníci vyrazí do ulic během několika příštích dnů.
První dáma Ivana Zemanová jako šéfka prezidentova volebního týmu v pondělí řekla, že funkci přijala, aby podpořila svého manžela.
„Chtěla bych svého muže podpořit jako manželka. Možná to zní trochu starosvětsky, ale já si to mohu dovolit, já jsem narozená už v minulém století. Já zastávám ten názor, že žena by měla následovat svého muže a měla by ho podporovat," řekla Zemanová před podpisem petičního archu.
Zároveň vyjádřila přesvědčení, že se Zeman ve funkci hlavy státu chová zodpovědně, jde mu o prosperitu země a je ochoten říkat i nepopulární věci.
Prezident Miloš Zeman začíná sbírat podpisy pro své znovuzvolení. Týmy s peticí objedou všechna města nad 5 tisíc obyvatel. @Radiozurnal1 pic.twitter.com/iSS0NAUYm6
— Pavla Lioliasová (@PavlaLioliasova) 24. dubna 2017
Zahájení sběru podpisů se zúčastnil i předseda Strany práv občanů a senátor Jan Veleba. Oznámil, že jeho strana blízká prezidentovi se chystá Zemanovi pomoci a začne 2. května s petičními akcemi v krajských městech.
„Na konci května tohoto roku se do ulic všech českých měst nad 5000 obyvatel vydají sbory dobrovolníků, kteří objedou Českou republiku, aby každému občanovi dali možnost se podepsat," uvedl.
Na tiskové konferenci, která zahájila sběr podpisů pro Zemana, nedostali novináři možnost klást otázky.
Podpisy začíná sbírat i Drahoš
Kandidát na prezidenta a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš zahájil v pondělí stejně jako Zeman sběr podpisů pro svou nominaci do voleb. Jeho tým poslal dobrovolníkům stovky podpisových archů, do terénu ale akademik zatím jezdit nechce.
„Neplánuji se zúčastňovat způsobem, že budu nyní někde putovat od stánku ke stánku na ulici," řekl Radiožurnálu Drahoš.
Zemana by volilo 37 procent lidí. Horáček a Drahoš by svedli boj o postupové místo
Číst článek
Řada lidí podle něj vyjádřila zájem zapojit se do prezidentské kampaně a pomoci se sběrem podpisů. Zahájení v den svátku svatého Jiřího označil za symbolické. „Vnímám toto datum jako závazek bojovat stejně statečně i čestně jako patron rytířů nebo vojáků," poznamenal. Dobrovolníky vyzval, aby se zaregistrovaly na jeho webových stránkách.
Kolik už mají Horáček a Hilšer?
Textař Michal Horáček sbírá podpisy od Velikonoc, pomáhá mu v tom asi 2500 dobrovolníků. Kolik lidí ho podpořilo, bude vědět v polovině května. „Poprosil jsem dobrovolníky, aby nám kolem 5. května poslali obálky s prvními podepsanými archy, v polovině května pak budeme mít první mezisoučet," upřesnil Horáček.
Lékař a aktivista Marek Hilšer začal shánět podporu v polovině března. Zatím má stovky podpisů, číslo upřesní, až mu dobrovolníci pošlou vyplněné archy.
Současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, textař Michal Horáček i lékař a aktivista Marek Hilšer kandidují bez podpory politických stran, jako nezávislí kandidáti proto musí shromáždit nejméně 50 tisíc podpisů.
Podle novely musí podporovatelé kandidátů na nominační petici připsat ke jménu číslo občanského průkazu nebo pasu. Změna má omezit možnost vyřazení kandidátů kvůli neuznaným podpisům.