Senát zamítl novelu o zdanění benefitů, vrací se poslancům
Rozhodování o zaměstnaneckých benefitech zatím nekončí. Podle očekávání totiž novelu, která měla vrátit zdanění výhod na loňskou úroveň, nepodpořil Senát. Norma se tedy vrací do sněmovny, kde bude muset získat minimálně 101 hlasů, aby ji bylo možné poslat k prezidentovi.
Sněmovna může senátní veto přehlasovat. Levicovým poslancům už přislíbili pomoc lidovci.
Senát zamítl novelu o zdanění benefitů. Téma pro politického komentátora ČRo Petra Nováčka.
Odbory kvůli vyššímu zdanění benefitů hrozily stávkou v dopravě. Předsedu odborového sdružení železničářů Jaroslava Pejšu rozhodnutí Senátu nepřekvapilo.
"Dalo se celkem očekávat, že Senát novelu zamítne. Jsme rádi, že se alespoň neprodlužovaly lhůty. Nyní je vše na sněmovně, aby přehlasovala senátní veto," uvedl Pejša a dodal:
"Budeme chtít vědět, kdy sněmovna zařadí o zmíněném vráceném zákonu na pořad dne. Budeme sledovat, aby se poslanci stran, kteří návrh podporují, dostavili v co největším počtu. Víme i o dvou nezařazených poslancích, kteří by zákon také měli podpořit."
Pravice zůstává proti novele
Proti novele zákona o dani z přidané hodnoty dnes v Senátu, stejně jako v úterý ve sněmovně, hlasovala pravice, včetně ODS. Důvody nesouhlasného stanoviska upřesnila pro Rádio Česko i za klub TOP 09 místopředsedkyně strany Ludmila Müllerová.
"Jednoznačně je to určitá daňová diskriminace vůči ostatním zaměstnancům celé České republiky, vůči učitelům, lékařům, zdravotním sestrám a koneckonců i zaměstnancům privátních firem, který si takovéto benefity, zvláště v dnešní době, dovolit nemohou," prohlásila Müllerová.
Postoj KDU-ČSL vnímá Müllerová jako podbízivé gesto pro odboráře, kteří situaci vyvolali záměrně v období před volbami do Poslanecké sněmovny.
"Už dnes je jasné, že nejde o benefity, o jejich zrušení. Jde o poměrně malé částky v souvislosti s dodaněním daně z přidané hodnoty do ceny obvyklé či tržní, řádově stovky, maximálně do tisíce korun ročně. Je to bouře ve sklenici vody a přijde mi úsměvné, když se KDU-ČSL tady staví do jednoho šiku s komunisty a se sociálními demokraty," poznamenala Müllerová.
Stanovisko lidovců, že normu ve sněmovně podpoří za podmínky, že stávka do té doby nebude, nadále platí, potvrdila Radiožurnálu místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. O zákonu by se podle ní mohli poslanci bavit už v nejbližších týdnech.
"Jako každý návrh zákona vrácený Senátem má být projednán na první řádné schůzi, čili to se nabízí hned nyní od úterka příštího týdne, kdy sněmovna bude zasedat na řádném zasedání," uvedla Šojdrová.