Schůze Sněmovny o armádních zakázkách se konat nebude

Mimořádná schůze Sněmovny o sporných armádních zakázkách, o kterou požádala ČSSD s podporou komunistů se konat nebude, protože ji koaliční poslanci nepodpoří. O tématu se ale dnes v Poslanecké sněmovně dlouho diskutovalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (vlevo) a ministr obrany Alexandr Vondra při dnešním jednání schůze v Poslanecké sněmovně

Premiér Petr Nečas (vlevo) a ministr obrany Alexandr Vondra při dnešním jednání schůze v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

Sociální poslanci chtěli od premiéra Petra Nečase informace o tom, jak bude situaci na ministerstvu obrany řešit a požadují také zřízení vyšetřovací komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

schůze nebude.mp3

„Resortem obrany protekly v uplynulých letech stovky miliard korun. Dnes se vyjadřuje veřejně celá řada podezření, pochybností a spekulací. Já se domnívám, že české veřejnosti dlužíme prověření celé věci,“ řekl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Na jeho argumenty reagoval premiér Petr Nečas. Připomněl obchody bez výběrových řízení, které, za dob své vlády na ministerstvu obrany, realizovala ČSSD.

„Kde byli sociální demokraté s plamennými projevy a s plamennými žádostmi o vyšetřovací komise? Mlčeli? Mlčeli, ale tiše konali a rozdávali bez jakýchkoliv výběrových řízení,“ řekl při projevu Nečas.

Vyšetřovací komise nebude

Poslanci nemají možnost zřídit další vyšetřovací komisi k veřejným zakázkám na ministerstvu obrany.

Ve sněmovně vznikly v minulosti už desítky takových komisí, například ke kauze IPB, Unipetrolu, Krakatice, poslance Moravy, plzeňských práv, arbitráže se CME, Diag Human, mýtného systému, transplantací lidských orgánů v Ostravě a podobně.

Ani jedna z komisí nedošla ve společensky významných kauzách k žádnému reálnému výsledku.

Do komisí se vybírají lidé podle stranického klíče, neřeší se odbornost poslanců a zároveň jejich vztah k problematice.

Přehrát

00:00 / 00:00

politolog.mp3

„Možná by bylo hodnotnější, kdyby vznikly smíšené komise za účasti senátorů a poslanců, případně dalších odborných orgánů a lepší by bylo i to, kdyby se o případy zajímala média a my občané. Kontrolovali bychom více činnost, výsledky komisí a trvali jsme více na jejich fungování, než aby se jen staly výsledkem politického ataku,“ říká politolog Jan Kubáček.

Jejich váha by se zvýšila také povinnou účastí a povinným vypovídáním. Podle Kubáčka komise vznikly jen proto, aby byly, aby se jimi dalo hrozit a využít je.

„V podstatě jsou to taková tupá beranidla, která se užívají naprosto účelově. Je to velká škoda, protože se ukazuje, že je všechny strany používají jen k vzájemnému osočování. Neslyšel jsem žádný koncepční rys, který by mohl pomoci a celou situaci zpřehlednil,“ dodává Kubáček.

Martin Křížek, Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme