Česko kritizuje návrh ruského zákona. Nesouhlasí, aby okupanti z roku 1968 byli uznáni za veterány
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) kritizoval návrh novely ruského federálního zákona, která status válečných veteránů rozšiřuje i na účastníky okupace Československa v roce 1968. Ministerstvo zahraničí nesouhlasí s odůvodněním změny, podle kterého byli ruští vojáci do Československa vysláni, aby tam zabránili pokusu o státní převrat.
Mluvčí českého ministerstva zahraničí Robert Řehák připomněl, že okupaci odsoudila stále platná smlouva mezi Ruskem a Českou republikou z roku 1993. „Proto předpokládáme, že ruská strana považuje tuto smlouvu za platnou a vyvaruje se kroků, které by její obsah zpochybnily,“ sdělil Řehák Radiožurnálu.
Litva bojuje s propagandou. Ve společenském zájmu omezuje ruské televize
Číst článek
Ministr Petříček také na svém twitteru uvedl, že okupace Československa byla v příkrém rozporu s mezinárodním právem a proti vůli tehdejších zákonných představitelů státu i naprosté většiny jeho občanů.
Novela se dotkla také Slováků. Premiér Peter Pellegrini i v reakci novinářům řekl, že návrh ruského zákona bude jedním z témat jeho nadcházející oficiální návštěvy Moskvy. Pellegrini už dříve vojenskou invazi do bývalého Československa a jeho následnou okupaci označil za hrubé porušení mezinárodního práva.
Novelu zákona o veteránech navrhl už loni poslanec za komunistickou stranu Jurij Sinělščikov, ale tehdy ji Státní duma odmítla. Sinělščikov ve svém vystoupení prohlásil, že sovětští vojáci měli potlačit státní převrat v Československu, podporovaný západními státy a bránit zájmy zemí Varšavské smlouvy před invazí a vlivem Severoatlantické aliance. Sinělščikov ale neupřesnil, kolika z půl milionu účastníků okupace Československa by se novela měla týkat.