Lékař z Rumburku je obžalován za odmítnutí pacienta. Vyhrožoval záchranářům, kteří ho přivezli

Lékař z Lužické nemocnice v Rumburku minulý srpen odmítl ošetřit pacienta, kterého přivezla sanitka. Záchranářům měl podle obžaloby nadávat a vyhrožovat. Nyní je obžalovaný z neposkytnutí pomoci a z nebezpečného vyhrožování. Soud mu za to trestním příkazem uložil pokutu 120 tisíc korun. Lékař ale vinu odmítá a podal odpor. Soudkyně proto podle Mf Dnes nařídila hlavní líčení.

Rumburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Záchranáři přivezli seniora z Varnsdorfu do rumburské nemocnice 1. srpna 2018 odpoledne. Zdravotní stav bývalého ředitele tamní textilní továrny byl velmi vážný.

Podle obžaloby byl na příjem povolán internista Farid S., který pracuje v nemocnici na gastroenterologickém oddělení. Lékaři vadilo, jaké pacienty mu záchranáři vozí, křičel na ně, hodil po nich zdravotní dokumentaci pacienta a odešel.

4:42

Babička jí umírala před očima. Záchranku sestra volat nechtěla, prý by to bylo zbytečné

Číst článek

Záchranáři se proto rozhodli zavolat nadřízenému, aby jim pomohl, jak dále popisuje obžaloba. Ten kontaktoval primáře rumburské interny a ten příjem. Farid S. přišel znovu a byl ještě více naštvaný. Na záchranáře znovu křičel a vyhrožoval jim přejetím prstem po krku.

Pacienta se nakonec musel ujmout jiný lékař, který ho hospitalizoval. Stav seniora ale byl natolik vážný, že po třech dnech zemřel. Podle vyšetřovatelů nemělo chování Farida S. na úmrtí pacienta vliv.

Záchranáři ale podali na lékaře trestní oznámení, protože odmítl pacienta a jeho výhrůžky v nich vzbudily „důvodnou obavu o zdraví a život“. Následně byl obviněn z neposkytnutí pomoci a z nebezpečného vyhrožování. „V případě prokázání viny mu hrozí až tři roky vězení nebo zákaz činnosti,“ řekla Mf Dnes mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.

Sestra nepřivolala umírající ženě pomoc. ‚Mrtvici nic nenasvědčovalo,‘ hájí její postup ředitelka domova

Číst článek

Okresní soud v Děčíně na podzim rozhodl a vydal trestní příkaz, ve kterém uložil lékaři peněžitý trest 120 tisíc korun. Soud začne v dubnu.

Farid S. ale vinu odmítá. Připouští sice, že ke konfliktu došlo, ale odmítá, že by vyhrožoval záchranářům a že by pacienta nevyšetřil, jak tvrdí žalobce. Lékař se hájí tím, že byl ten den přetažený, měl toho moc a krátce předtím měli na oddělení úmrtí pacienta.

O jiném možném pochybení při pozdním zajištění lékařské péče informoval v pondělí také Radiožurnál. Týkal se domova pro seniory, ve kterém zdravotní sestra odmítla přivolat pomoc seniorce, o jejíž zdraví se obávala její vnučka.

Michaela Zedková chtěla po sestře z Domova důchodců na Dómském pahorku v Litoměřicích několikrát během dvou hodin, aby zavolala záchranku, že má její pětadevadesátiletá babička Božena J. nejspíše mrtvici. Sestra to odmítla s tím, že tomu příznaky nenasvědčují. Jak se ale později ukázalo, sestra Monika U. se mýlila. Stará paní nakonec na následky cévní mozkové příhody zemřela.

Nyní čelí tento domov důchodců podezření, že zanedbal péči. Jeho ředitelka Karolína Wankovská to odmítá. V rozhovoru uvedla, že ze stavu klientky nebylo možné určit, zda se skutečně jedná o mrtvici. 

pj, mch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme