Návrh na projednání rozpočtu na příští rok neprošel. Poslanci pětikoalice ho nepodpořili

Hnutí ANO neprosadilo ve Sněmovně projednávání rozpočtu. Pětikoalice byla proti. Sněmovna by se rozpočtem měla zabývat až po jmenování nové vlády Předseda sněmovního klubu TOP 09 Jan Jakob novinářům před hlasováním řekl, že nelze přistoupit na schvalování návrhu v prvním čtení, protože by tak sněmovna schválila navrhovaný rozpočtový schodek. Šéfka klubu ANO Alena Schillerová uvedla, že případné rozpočtové provizorium bude mít velké dopady.

Praha (Aktualizováno: 17:35 14. 12. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Karel Havlíček, Alena Schillerová a Klára Dostálová

Zleva Karel Havlíček, Alena Schillerová a Klára Dostálová | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Rozpočtový výbor doporučil počátkem prosince, aby sněmovna začala projednávat v prvním čtení státní rozpočet na příští rok až po jmenování nové vlády vzešlé z říjnových voleb. Kabinet Petra Fialy (ODS) by měl být jmenován v pátek.

Rozpočtové provizorium bude nejdéle do konce března, říká kandidát na ministra financí Stanjura

Číst článek

Fiala v říjnu uvedl, že vznikající koaliční vláda chce sestavit rozpočet se schodkem do 300 miliard korun. Návrh odcházející vlády počítá se schodkem 377 miliard korun.

Pokud sněmovna rozpočet neschválí do konce roku, stát bude hospodařit v takzvaném rozpočtovém provizoriu. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce.

Kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl začátkem listopadu, že Česko bude podle jeho předpokladu hospodařit v rozpočtovém provizoriu do konce března příštího roku.

Covidové programy

Podle končící ministryně financí Schillerové se nejen nebudou moci vyplácet covidové programy, ale též se zbrzdí investice, nebude moci být čerpána vládní rozpočtová rezerva, kde bylo vyčleněno pro rok 2022 zhruba šest miliard korun, které by mohly pomoci k sanování covidových programů. Zároveň se nebudou moci utrácet nespotřebované výdaje, které podle Schillerové slouží především k investicím.

O rozpočtu na příští rok chtěla proto otevřít debatu na plénu sněmovny. Rozpočet byl podle ní připraven zodpovědně, prorůstově, s důrazem na investice i priority ve zdravotnictví či u důchodů. Možnost hospodaření v rozpočtovém provizoriu v úterý kritizovali i končící ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Případným řešením by podle Schillerové bylo rozpočet schválit s přesuny v kapitolách skrze pozměňovací návrhy nebo případně příští rok zákon novelizovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme