Osvobozující rozsudek po 20 letech vězení: Tempel se vražd dopustit mohl, neexistuje ale dostatek důkazů

Před třinácti lety ho soud poslal za dvě vraždy na doživotí do vězení. Za mřížemi pobýval již dvacátý rok, když mu přišel osvobozující verdikt. České soudy ho k němu dotlačil až Evropský soud pro lidská práva. „Obžalovaný se mohl skutku dopustit, současně to však nebylo možno dovodit jednoznačně a bez důvodných pochybností,“ stojí v rozsudku Vrchního soudu v Praze, který má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Tempel

Robert Tempel | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

Byl večer 20. srpna 2001, když Robert Tempel podle obžaloby vylákal dva muže na lesní parkoviště u Hruškové na Sokolovsku. Na domluveném místě měl jednomu z nich předat 400 tisíc korun za vozidlo značky Audi.

Jenže celá událost - alespoň podle obžaloby - rázem dostala úplně jiný spád: prodávajícího několika výstřely ze zbraně, kterou se ale kriminalistům nikdy nepodařilo nalézt, zavraždil. Dalšími výstřely a hrubým fyzickým násilím následně připravil o život i druhého muže. Poté podle vyšetřovatelů oběma ukradl mobilní telefony a těla zahrabal na Chebsku.

Tempel je jako třetí doživotně odsouzený na svobodě. Jeho propuštění se zdrželo i kvůli pracovní době

Číst článek

Za to ho soud poslal na zbytek života za mříže. Od vražd uplynulo více než dvacet let a Robert Tempel se opět ocitl na svobodě. Po zásahu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku o tom v říjnu rozhodl Vrchní soud v Praze.

Proč k takovému závěru nakonec pražští soudci došli? Server iROZHLAS.cz s pomocí informačního zákona získal rozsudek, který Tempela osvobodil. 

Justiční ping-pong

Česká justice si od počátku s případem nevěděla rady. Zatímco Krajský soud v Plzni opakovaně vydával rozsudky o neprokázání viny a zprošťoval tak Tempela obžaloby, odvolací Vrchní soud v Praze verdikty rušil a nařizoval obstarání dalších a dalších důkazů. To se v průběhu necelých tří let odehrálo přesně čtyřikrát. 

„Krajský soud nenabyl přesvědčení, že vina stěžovatele byla prokázána s požadovanou mírou jistoty, když nevěrohodnost svědectví zůstala po doplnění dokazování nedotčena.“

Krajský soud v Plzni

„Krajský soud nenabyl přesvědčení, že vina stěžovatele byla prokázána s požadovanou mírou jistoty, když nevěrohodnost svědectví zůstala po doplnění dokazování nedotčena,“ konstatoval v roce 2007 plzeňský soud. Narážel tak na sporné výpovědi korunního svědka Lubomíra Václava, zvaného Biftek.

Právě Václav měl být s Tempelem na místě činu, před soudy se ale ze zabití dvou mužů obviňovali navzájem. I letos byl v plánu výslech korunního svědka Václava, soudci však zjistili, že v roce 2014 zemřel.

Rozhodnutí z Plzeňského kraje v roce 2007 nicméně i napočtvrté napadla státní zástupkyně a znovu se odvolala k Vrchnímu soudu v Praze. Ten nejen celý rozsudek zrušil, ale zároveň nařídil, aby o případu nově rozhodl Krajský soud v Praze. 

Reagoval tak na podezření, že plzeňský soud není schopný v této věci rozhodnout nezávisle, i když předtím již rozhodoval v jiném složení senátu.

„Krajský soud v Plzni není schopen se oprostit od zaujatého hodnocení důkazů, což ve svém důsledku znamená, že není schopen, respektive dokonce postrádá vůli ve věci objektivně a spravedlivě rozhodnout,“ kritizoval.

Robert Tempel na snímku z roku 2009 | Zdroj: Profimedia

V Praze poté už rozhodli podle představ vrchního soudu a poslali Tempela do vězení na doživotí. Přesnou časovou osu, jak soudy rozhodovaly, naleznete na konci tohoto článku. 

Zásah Evropského soudu

Zastání Tempel našel až u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který loni v červnu jasně konstatoval, že česká justice svým postupem porušila Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. Vrchnímu soudu v Praze také například vytkl, že rozsudky rušil tolikrát, dokud jiný soud neuznal pachatele vinným, nebo hodnotil věrohodnost svědka, i když ho sám nevyslechl. 

Na doživotí odsouzený vrah Tempel uspěl ve Štrasburku. Jeho případ může znovu otevřít Ústavní soud

Číst článek

Na základě tohoto rozhodnutí následně zrušil Ústavní soud čtyři rozsudky a Vrchní soud v Praze se v letošním roce musel opět zabývat 14 let starým odvoláním státní zástupkyně. 

„Odvolací soud své rozhodnutí dílem odůvodnil nedostatečně, dílem postupoval v hrubém rozporu se základními zásadami trestního procesu a dílem jde o rozhodnutí, skrze nějž prosazuje své hodnocení takto provedených důkazů a z něho plynoucí závěry ohledně skutkových zjištění,“ kritizovali ústavní soudci například rozhodnutí vrchního soudu, podle kterého měl případ nově projednat Krajský soud v Praze.

Pražští vrchní soudci navíc měli opomenout většinu klíčových závěrů o svědkově věrohodnosti odkazující na rozpory v jeho výpovědích.

Nejnovější rozsudek

Vrchní soud v Praze - tentokrát v novém složení - se tedy musel znovu vypořádat s odvoláním státní zástupkyně proti osvobozujícímu verdiktu z roku 2007. Tvrdila, že některé části výpovědí svědka Václava potvrdily další důkazy a soud s nimi měl více pracovat.

„Považuji za naprosto nepřijatelné vykládat možný skutkový děj na základě spekulací typu ‚dle mého názoru‘, neboť v trestním řízení jsou jakékoli spekulace nebo domněnky nepřijatelné.“

Jaroslav Ortman (obhájce Roberta Tempela)

„Za této situace by bylo podle odvolatelky namístě položit si otázku, kdo z oněch dvou mužů přítomných na místě činu byl ten dominantní, rozhodující, agresivnější, ten, který vraždil. Odkazuje v tomto ohledu na znalecké posudky o vyšetření jejich duševního stavu a na výpověď obžalovaného, který sám sebe označil ve vztahu ke svědku za nadřazeného,“ parafrázoval rozsudek státní zástupkyni

Tempelův obhájce Jaroslav Ortman na výzvu soudců ale upozornil, že obžaloba nemá žádné přímé důkazy, že vraždil právě jeho klient. „Považuji za naprosto nepřijatelné vykládat možný skutkový děj na základě spekulací typu ‚dle mého názoru‘, neboť v trestním řízení jsou jakékoli spekulace nebo domněnky nepřijatelné,“ doplnil obhajobu. 

Nevěrohodní svědci

Vrchnímu soudu v Praze tak nezbylo než se řídit rozsudkem ze Štrasburku, uznal přitom mimořádnou složitost důkazů. „Dominovaly dva stěžejní důkazy - výpověď obžalovaného Tempela a výpovědi svědka Václava. Krajský soud v Plzni v odůvodnění napadeného rozsudku provedl podrobnou rekapitulaci výpovědí obžalovaného i svědka, obsahujících tvrzení, která si odporovala a některá z nich byla i zjevně nevěrohodná,“ připustil senát. 

Někteří další svědci navíc tvrdili, že se také nacházeli přímo na místě činu. To soud již dříve vyhodnotil jako zcela jasně nevěrohodné. Nechal proto obstarat i další důkazy - výpovědi znalců z odvětví soudního lékařství, expretízy zaměřené na dokumentaci pohybu hlavních aktérů prostřednictvím monitorování jejich mobilních telefonů nebo biomechanickou analýzu. 

Nedostatečné důkazy

„Ani zjištění o pohybu obou hlavních aktérů v době před činem a po něm prostřednictvím monitoringu jejich mobilních telefonů a telefonu poškozeného, stejně jako psychologické profily obžalovaného a svědka vypracované znalci, nevedly k nějakým jednoznačným závěrům,“ stojí v rozsudku Vrchního soudu v Praze. 

Právě tato poslední instance připouští možnou Tempelovu vinu, ale není si jí naprosto jistá. „Odvolací senát se proto ocitl v situaci, kdy shromážděné důkazy sice nasvědčovaly reálné možnosti, že obžalovaný se mohl skutku uvedeného v žalobním návrhu dopustit, současně však takový závěr nebylo možno dovodit jednoznačně a bez důvodných pochybností,“ uvedl předseda senátu Robert Fremr. 

Protože tedy žádné další důkazy nebyly k dispozici, nezbylo Vrchnímu soudu v Praze nic jiného, než aby nakonec zprošťující rozsudek z roku 2007 potvrdil.

Jak rozhodovaly soudy o Robertu Tempelovi

  • 17. 09. 2004 Zproštěn obžaloby Krajským soud v Plzni

    Poprvé o údajných vraždách rozhodl Krajský soud v Plzni v prospěch Roberta Tempela. Zprostil ho totiž obžaloby za trestný čin vraždy.

  • 01. 12. 2004 Zrušení předchozího rozsudku

    Vrchní soud v Praze na odvolání státní zástupkyně zrušil předchozí verdikt a vrátil věc k novému projednání. Podle odvolacího soudu se totiž plzeňští soudci nedostatečně vypořádali se všemi důkazy.

  • 01. 02. 2005 Zproštěn podruhé

    Poté, co se případ Roberta Tempela, vrátil ke Krajskému soudu v Plzni, soudci ho opět zprostili obžaloby.

  • 27. 04. 2005 Zrušení předchozího rozsudku No. 2

    Do hry se opět dostává státní zástupkyně, která se nespokojila s rozhodnutím plzeňského soudu a podává odvolání. Vrchní soud v Praze rozsudek opět zrušil a vrátil k novému projednání. Sám přitom rozhodl o třináctiletém trestu odnětí svobody za další trestnou činnost. Pražští soudci také nařídili, aby případ rozhodl senát v jiném složení.

  • Ústavní stížnost 15. 09. 2005

    Obžalovaný nesouhlasil s rozhodnutím vrchního soudu, že má jeho případ projednat senát v jiném složení, a obrátil se na Ústavní soud. Stížnost ale Ústavní soud zamítl jako zjevně neopodstatněnou.

  • 18. 05. 2006 Zproštěn potřetí

    Soudci Krajského soudu v Plzni v novém složení znovu zkoumali všechny důkazy a další ještě doplnili. Následně ale opět zopakovali, že nepovažují klíčového svědka za věrohodného a Tempela zprostili obžaloby.

  • 04. 10. 2006 Zrušení předchozího rozsudku No. 3

    Vrchní soud v Praze opět zrušil rozsudek plzeňských soudců v plném rozsahu, když jim vytkl, že jednostranné hodnocení důkazů ve prospěch obžalovaného nelze dovádět do absurdity. Krajskému soudu opět nařídil doplnit další důkazy.

  • 06. 03. 2007 Zproštěn počtvrté

    Další důkazy doplněny, o vině Roberta Tempela přesto nerozhodnuto. I na počtvrté ho Krajský soud v Plzni zprostil obžaloby. Soudci totiž nebyli zcela přesvědčeni o vrahovi.

  • 29. 05. 2007 Zrušení předchozího rozsudku No. 4

    „Krajský soud v Plzni zjevně není schopen se oprostit od zaujatého hodnocení důkazů, respektive postrádá vůli ve věci objektivně a spravedlivě rozhodnout,“ konstatoval Vrchní soud v Praze, když verdikt opět zrušil. Navíc nařídil, aby celý případ nově místo v Plzni projednal Krajský soud v Praze. Později zrušeno Ústavním soudem.

  • 13. 12. 2007 Druhá ústavní stížnost

    Robert Tempel se podruhé obrátil na Ústavní soud. Ten ale znovu ústavní stížnost zamítl jako nepřípustnou a zjevně neopodstatněnou.

  • 26. 11. 2008 Uznán vinným trestným činem vraždy

    Krajský soud v Praze nově uznal Tempela vinným a odsoudil ho k souhrnnému trestu doživotí. Soudci totiž - narozdíl od jejich plzeňských kolegů - dospěli k závěru, že svědectví vykazuje jen nevýznamné rozpory a je věrohodné. Později zrušeno Ústavním soudem.

  • 09. 12. 2009 Potvrzení verdiktu

    Odsouzený Tempel podal proti verdiktu odvolání k Vrchnímu soudu v Praze. Ten sice předchozí rozsudek částečně zrušil ale jen ve výroku o trestu. Znění změnil na „výjimečný trest odnětí svobody na doživotí“. Později zrušeno Ústavním soudem.

  • 28. 07. 2011 Dovolání k Nejvyššímu soudu

    Tempel napadl i rozsudek vrchního soudu, když podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten však krok odsouzeného odmítl jako zjevně neopodstatněný. Ztotožnil se s hodnocením důkazů a označil je za logické. Později zrušeno Ústavním soudem.

  • 19. 04. 2012 Ústavní stížnost

    Další ústavní stížnost a další její zamítnutí Ústavním soudem. Opět ohodnocená jako zjevně neopodstatněná. Ještě ten rok podal Tempel stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

  • 25. 06. 2020 Rozsudek proti České republice

    Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že postupem soudů došlo k porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Neztotožnil se se závěry Vrchního soudu v Praze, zejména tím, že hodnotil důkazy a věrohodnost svědka, aniž by ho vyslechl, a podsouval názory pražskému soudu, že by měl rozhodnut jinak.

  • 16. 11. 2020 Návrh na povolení obnovení řízení

    Odsouzený Robert Tempel se po evropském rozsudku opět obrátil na Ústavní soud a žádal o povolení obnovy jeho předešlých dvou ústavních stížností. Ústavní soudci jeho žádosti vyhověli, dospěli k závěru, že byla porušena základní práva na soudní ochranu a na zákonného soudce. Tím zrušili několik předchozích verdiktů.

  • 14. října 2021 Konečné rozhodnutí Vrchního soudu v Praze

    Vrchní soud se musel opětovně zabývat odvoláním státní zástupkyně ze dne 06. 03. 2007, protože Ústavní soud tento verdikt zrušil. Další důkazy, které by prokázaly Tempelovu vinu však již nebylo možné získat. Vrchní soud v Praze proto musel napadený zprošťující rozsudek potvrdit.

Vít Kubant, Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme