Řeka Bílina na pomezí Chomutovska a Mostecka by se měla z trubek vrátit zpět do koryta v krajině
Řeka Bílina teče na pomezí Chomutovska a Mostecka ve zhruba tři kilometry dlouhém potrubí. Její původní koryto narušila v minulosti těžba uhlí spojená s likvidací obcí, kterými řeka protékala. Povodí Ohře ale chce Bílinu vrátit zpět do krajiny. Na jejím břehu chtějí vodohospodáři vysadit stromy a založit také tůně.
„Vodu vrátíme krajině. Až zahájíme stavební práce, dojde k odstranění stávajících trubek, začnou zemní práce na hloubení koryta. Provedeme i těsnění, aby nám ta voda neodtékala, kam nemá. Vysadíme tu i stromy, které zajistí stabilitu břehů a vzniknou tu i tůně,“ přibližuje, co všechno Povodí Ohře čeká, jeho mluvčí Dana Zikešová.
Řeka Bílina na pomezí Chomutovska a Mostecka by se měla z trubek vrátit zpět do koryta v krajině
Proč řece nesvědčí, když teče potrubím, vysvětluje generální ředitel Povodí Ohře Jan Svejkovský: „V trubkách není úplně ve vodě život a není tam žádná komunikace vody s okolím tak, jak je v přírodě běžné a žádoucí. Také tam nedochází k okysličování vody a běžný život živočichů v tomto úseku není možný.“
Nové koryto
Řeka Bílina mezi Jirkovem a Zálužím podle něj v minulosti protékala zcela jinudy než dnes.
Už žádná voda pod Benešovým mostem. ŘSD nechalo vyjmout porouchanou klapku v Ústí nad Labem
Číst článek
„Všechno jsou to přeložky. Tady se nacházíme na výsypce, takže jde o úplně umělý terén, který tu v minulosti vznikl. Proto se řeka rozhodně nebude vracet do původního koryta. Pustíme ji do nového koryta v území, kudy je teď vedení v potrubí. Jen to koryto upravíme tak, aby ta řeka vypadala jako řeka a ne nějaké technické dílo,“ dodává Svojkovský.
Návrat řeky Bíliny zpět do krajiny bude stát více než 150 milionů korun. Peníze zaplatí stát z Operačního programu spravedlivé transformace. Dílo bude hotové v roce 2027.