Neviditelné stopy obviněného podnikatele Redla. Zlínský hotel, konspirační byt i výrobní haly
- Radiožurnál zmapoval některé majetky, jejichž vlastnická struktura vede k obviněnému podnikateli a lobbistovi Michalu Redlovi. Ten má soudem omezenou svéprávnost.
- Podle policie i tak své obchodní aktivity řídí prostřednictvím soukromého svěřenského fondu Fidea, za který oficiálně vystupuje zlínský právník Václav Petrásek.
- Fond prostřednictvím dalších firem vlastní sedm budov, především ve Zlíně. Je mezi nimi například hotel Garni, třináctá budova ve zlínském areálu Svit nebo vila, v níž Redl s rodinou žije.
- Kromě toho firmám patří pozemky a také tři byty, včetně pražského, kde se podle detektivů dělily peníze z úplatků.
Třináctá budova bývalých Baťových závodů ve Zlíně je jedna z nejstarších nemovitostí v celém areálu. Dříve v ní vznikaly nástroje na výrobu bot. Dnes jsou v budově s cihlovou omítkou, typickou pro Zlín, obchody, restaurace a kanceláře. Ve čtvrtém patře „třináctky” za skleněnou stěnou a zamčenými dveřmi mají své kanceláře společnosti, kterým někdejší tovární budova patří. A nejen ta.
Sídlo firmy tady má i Radek Majc, podnikatel a soudem jmenovaný opatrovník Michala Redla, kterého policie v rámci akce Dozimetr obvinila, že stál v čele organizované skupiny, která manipulovala zakázkami v pražském dopravním podniku.
Reportérů Radiožurnálu stojících za skleněnou stěnou si ještě před použitím zvonku všímá Matěj Káňa, který má s Redlovým opatrovníkem Majcem podíl v jedné firmě. „Pan Majc tu není,” říká. Na otázku, zda má Majc na patře kancelář, Káňa odpovídá, že neví. „Máme schůzku,” loučí se po zavolání kolegyně z kanceláře. Reportéry žena následně vykáže na chodbu za skleněnou stěnu.
Na chodbě je možné si všimnout poštovní schránky, na které jsou vypsány názvy několika firem. Většina z nich je při pohledu do obchodního rejstříku majetkově propojená a stopy od nich vedou k soukromému svěřenskému fondu Fidea. Ten podle policejních dokumentů využívá obviněný Redl, někdejší spolupracovník zločince Radovana Krejčíře, k podnikání a nakládání s mnohamilionovým majetkem. Činí tak i přesto, že má už od roku 2008 soudem omezenou svéprávnost a může hospodařit jen s omezeným rozpočtem.
Obviněný Redl, který má omezenou svéprávnost, se chce oženit a vyměnit opatrovníka
Číst článek
Když třeba před dvěma lety prodávali Redlovi svou chatu na Všemině na Valašsku, v níž měl podíl i Michal Redl, musel jeho opatrovník podle rozsudku, který má Radiožurnál k dispozici, požádat soud o svolení k prodeji svěřencova podílu. Sám Redl podle obchodního rejstříku pak sice figuruje v několika společnostech, ze zveřejněných účetních závěrek je nicméně patrné, že jde o již neaktivní firmy, které nevykazují prakticky žádné finanční obraty. Ani v katastru nemovitostí na ně nelze v současnosti dohledat žádný majetek.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu jsou nicméně přesvědčení, že reálně Redl čile podniká. „Michal Redl absolvoval (...) řadu jednání s (...) manažery, podnikateli i politiky, přes další osoby nakupoval luxusní dovolené, byty, vozidla či hodinky atd. Mimo to byly zaznamenány desítky telefonních hovorů Michala Redla, které svědčí o tom, že fakticky vykonával podnikatelskou činnost spojenou s nákupem a prodejem nemovitostí v řádech desítek až stovek milionů korun,” popsali detektivové v dokumentech, které má Radiožurnál k dispozici. To, že Redl aktivně podnikal, potvrdil Radiožurnálu pod podmínkou anonymity i podnikatel, kterého Redl oslovil s možností obchodní spolupráce. Ta se nakonec neuskutečnila.
V Baťových továrnách
Jak už bylo zmíněno, Redl podle policie k podnikání využívá svěřenský fond Fidea. Ten podle analýzy Radiožurnálu, drží, alespoň podle posledních zveřejněných účetních závěrek, většinu akcií ve společnosti Daneb. Členkou představenstva je v ní Redlova družka Denisa F. Menšina akcií patří společnosti Kidron. V Kidronu drží všechny akcie advokát a správce svěřenského fondu Fidea - Václav Petrásek.
Daneb a Kidron vlastní nejrůznější nemovitosti a pozemky ve Zlíně i dalších částech republiky, a to buď napřímo, nebo prostřednictvím podílů v dalších firmách. Firmy spojené s fondem Fidea vlastní podle analýzy Radiožurnálu přinejmenším sedm různých budov, tři byty a další pozemky různě po republice.
Například Kidronu patří podle obchodního rejstříku většina akcií firmy 13. budova, která vlastní již zmíněnou „třináctku.” Je to zároveň nejspíše jedna z nejvýznamnější nemovitostí, které lze ve Zlíně majetkově spojit s Redlem a jeho okolím. Pro zajímavost, v roce 2020 vykázala firma 13. budova tržby z pronájmů 22 milionů korun.
Jedna z firem, které mají v třinácté budově své kanceláře, je i společnost Immo Moravan. I tu Redl podle detektivů fakticky ovládá. Formálně má ve společnosti poloviční podíl Kidron a druhá půlka patří jednateli společnosti Martinu Žákovičovi.
Immo Moravan vlastní podle výpisu z katastru nemovitostí hned několik budov. Dvě leží v Otrokovicích a jde o haly určené k průmyslové výrobě. Kromě nich jsou ještě na společnost psány dva byty - jeden ve Zlíně v ulici na Podlesí a druhý v Praze, na lukrativní adrese v Dlážděné ulici. Pražský byt koupila firma za 17 milionů korun v roce 2020. O pár měsíců později ho začal podle policie využívat Redl ke schůzkám se členy zločinecké organizace.
Jak šel čas s ‚Mišákem‘ Redlem: od Krejčířova bílého koně k nesvéprávné hlavě zločinecké skupiny
Číst článek
Reportéři Radiožurnálu se pokusili získat stanovisko jednatele a spolumajitele firmy Žákoviče k tomu, že podle policie v bytě vlastněném jeho firmou ovládal Redl svou organizvanou skupinu. V kancelářích ve třinácté budově však Žákovič k zastižení nebyl. Spojit se s ním podařilo nakonec telefonicky. „Já opravdu nemám co říct a nechci nic říkat. Moc se omlouvám. Je to předmětem vyšetřování, takže ani nemůžu a ani nechci. Byt zajistila policie,” reagoval na dotazy ohledně dění v pražském bytě Žákovič.
Po dotazech na jeho vztahy s Michalem Redlem hovor ukončil. „Prosím vás ne, už dál neřeknu nic,” řekl a po rychlém rozloučení zavěsil. Z obchodního rejstříku lze vyčíst, že Žákovič v minulosti seděl v orgánech několika firem spojených s Redlem.
Internáty a hotel
Mimo jiné se v nich setkal i s Radkem Majcem, Redlovým opatrovníkem. Majc také figuruje v několika společnostech ze skupiny firem kolem svěřenského fondu Fidea. Majcova firma fa sole s.r.o., které patří fotovoltaická elektrárna v Sazovicích na Zlínsku, má své sídlo přímo v třinácté budově.
Opatrovník v městských firmách
Radek Majc figuruje či figuroval v řadě dalších společnostech. Mezi lety 2011 a 2019 zastával funkci jednatele Technických služeb města Zlín, tedy městské společnosti. Radiožurnál se jej pokoušel zastihnout na “třináctce”, v internátech, na místě jeho trvalého bydliště i v domě, kde žije s rodinou. Žena, která v domě reportérům otevřela pouze řekla, že Majc se nebude chtít k ničemu vyjadřovat.
Bývalý primátor Zlína Miroslav Adámek z hnutí STAN se odmítl s reportéry sejít. Později se přes telefon omluvil z časových důvodů a řekl, že nyní se víc než politice věnuje své profesi ve zdravotnictví. O minulosti mluvit nechtěl a odkázal na stranické kolegy. Na dotaz, kdo z hnutí STAN nominoval Radka Majce na pozici jednatele Technických služeb Zlín odpověděl, že je to několik let a takové podrobnosti si nepamatuje. „Já jsem ho neznal,“ odpověděl v telefonu. Tyto záležitosti podle něj řešili šéfové klubů. „Já jsem to vždy jenom podepsal,“ řekl. Závěrem telefonátu Adámek doplnil, že pokud by v městských společnostech byly nějaké pochyby „tak nám to Janečka natře“ (kontroverzní podnikatel a někdejší náměstek primátorky Zlína z ČSSD).
Majc je zároveň pojítkem k další významné zlínské nemovitosti, která je majetkově spojená s Redlem - bývalým internátům. Kvádrové cihlové budovy seřazené na kopci v centru Zlína lemují cestu k památníku Tomáše Bati. Dnes mají nemovitosti různé využití. Jednu z nich vlastní společnost Internátní a.s. a dům opět slouží k ubytování. Kromě toho v něm ale sídlí i školy, kavárna a další obchody a služby. Akcionáři firmy Internátní byly ještě v roce 2019, ze kdy pochází poslední zveřejněná závěrka, Radek Majc, a firmy Kidron a REXPO CZ (kterou vlastní firma Daneb).
Jen pár metrů pod budovou internátů stojí tříhvězdičkový hotel Garni, patřící firmě Rigo. Tu lze opět skrz majetkovou strukturu propojit s Redlovým okolím. „Nebudu o něm mluvit, nezlobte se,” reaguje úsečně recepční při dotazu na roli Michala Redla. „Stejně se všechno ví,” doplňuje ji o poznání vřeleji kolegyně. Žádné detaily ale nepřidává s tím, že nemohou nic říct a ředitel hotelu je zrovna v nemocnici.
Vrátit se můžeme ještě také do areálu Svit. Třinátka není jedinou nemovitostí v areálu bývalých baťových závodů, kterou lze spojit s Redlem. Společnosti Daneb patří většina podílu na budově ABS centra - cihlově oranžového nákupního centra na frekventované zastávce trolejbusů. Budova je nepřehlédnutelná kvůli množství nejrůznějších reklamních cedulí, které visí na její fasádě. V ABS funguje několik prodejen, bistra či herna.
Právě s hazardem jsou Redlovi historicky spojení. Michalův otec Petr, původně zelinář, se po angažmá v JZD Slušovice, kam si ho přivedl tehdejší šéf František Čuba, pustil s pádem komunistického režimu právě do obchodování s výherními automaty.
Redlova vila a právník
Samotný Michal Redl ve Zlíně bydlel s rodinou v luxusní vile nedaleko filmových ateliérů. Oficiálně dům patří společnosti Kidron. Zástavu na dům podle zjištění Hospodářských novin a Deníku N drží firma téměř osmdesátileté důchodkyně, která bydlí v paneláku v Kojetíně na Olomoucku. Podle smlouvy mezi její a Redlovou firmou půjčila žena podnikateli desítky milionů korun. Její společnost přitom podle záznamů v obchodním rejstříku nemá žádný obrat, pouze půjčuje peníze.
Na Kidron je také napsaný byt v novém bytovém domě na zlínském sídlišti na Jižních Svazích. Kdo v něm přesně bydlí, však není jasné.
Jak jsme již uvedli na začátku reportáže, Michal Redl oficiálně v žádném z těchto majetků nefiguruje. Formálně ve firmách vystupuje jako majitel zlínský právník Václav Petrásek. Je také správcem svěřenského fondu Fidea. Radiožurnál se jej pokusil kontaktovat telefonicky, ale číslo vedené na webu České advokátní komory bylo několik dní vypnuté.
Navštívit jej doma není možné. Bydlí ve vile na kraji Zlína. Příjezdová cesta je ale vedena jako soukromý pozemek se zákazem vstupu a vjezdu. Na dotazy zaslané emailem ani po několika dnech nereagoval.
Petráskovo spojení s Michalem Redlem nicméně pro Radiožurnál potvrdil zlínský radní Bedřich Landsfeld (STAN). Petrásek totiž byl za město Zlín v minulosti nominován do orgánů společnosti Vodovody a kanalizace Zlín (VaK). Poté, co policie spustila akci Dozimetr, Petrásek na místo ve VaKu rezignoval.
„On rezignoval s tím, že se situace zkomplikovala tím, že nějak spolupracuje s Michalem Redlem a že nechce poškozovat jméno STANu,” uvedl Landsfeld. Petrásek kromě VaKu pro město zařizuje likvidaci bývalých okresních podniků. I této funkce se plánuje podle Landsfelda vzdát.
Mimochodem, když se Radiožurnál zeptal na důvod Petráskovy rezignace předsedy představenstva VaK Svatopluka Břežíka, tak ten řekl, že důvody komentovat nemůže. Na otázku, zda někdy přišel do kontaktu s Michalem Redlem, hovor rychle skončil. „Nashlednou,” odvětil jen rychle Březík a položil telefon.
Redlova družka a podnik s obviněným
Skupina kolem Redla vlastní prostřednictvím různých firem ještě další nemovitosti či pozemky mimo Zlín. Společnosti Internátní a.s. třeba patří nebytové prostory v luxusním resortu na Čeladné. Firma Daneb drží pozemky okolo vodní nádrže Mlékojedy ve středočeských Neratovicích - včetně části parcel, na kterých se rozprostírá sama nádrž. Na Kidron je pak psaný pozemek okolo bývalé štěrkovny u Medvědího jezera ve Vražném u Oder.
Jsem přesvědčen, že jsou Redlovy zdravotní posudky účelové, říká bývalý elitní detektiv Tichý
Číst článek
S Redlem lze ještě spojit jednu nemovitost, byť spíše nepřímo. Jeho družka Denisa F. vlastní třetinový podíl ve firmě ZDP Estate. Další třetinu vlastní pražský podnikatel Zakaría Nemhrah, který je společně s Redlem mezi obviněnými v kauze Dozimetr. Poslední třetinu má firma Quattro project, která také patří Nemrahovi. ZDP Estate letos v lednu koupila za 68 milionů korun budovu bývalého obchodního domu v Příbrami. Podle dokumentů si na koupi vzala společnost úvěr u Sberbank ve výši 53 milionů korun.
Prodávajícím byla společnost Leko Plus místního podnikatele Jaromíra Smrčiny. Toho soud v roce 2014 podmíněně odsoudil v souvislosti s metanolovou aférou.