‚Čert vem Babiše, vyšší spravedlnost si ho najde.‘ Politici reagují na možné zastavení trestního stíhání
Jako dobrou zprávu pro Český stát, ale i malér hodnotí čeští politici pondělní informace Deníku N, že státní zástupce Jaroslav Šaroch zrušil trestní stíhání všech osob v kauze Čapí hnízdo, včetně premiéra Andreje Babiše.
„Je to dobrá zpráva pro český stát. Věřím, že k rozhodnutí došly nezávislé orgány,“ okomentoval informaci právník a předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka ve vysílání České televize. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček pro Radiožurnál řekl, že případné zastavení „je v kompetenci státního zástupce, který zná spis a ví, proč se tak případně rozhodl“.
Státní zástupce Šaroch zřejmě zastavil stíhání premiéra Babiše a dalších v kauze Čapí hnízdo
Číst článek
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na svůj twitter napsal, že rozhodnutí respektuje, je podle něj ale důležité, „jak žalobce nyní celou věc zdůvodní“. Poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) označil rozhodnutí státního zastupitelství za „malér“. Orgán se podle něj nyní bude těšit stejné důvěře, jako „komunistická prokuratura před rokem 1989“. Poslankyně Markéta Adamová komentovala, že právě aktuální dění okolo Andreje Babiše je důvodem, proč kandiduje na předsedkyni TOP 09. „…boj s oligarchy nevzdávám,“ napsala.
Předseda STAN Vít Rakušan zase v České televizi řekl, že „kauzy a personální přešlapy Andreje Babiše zpomalují normální práci exekutivy“. Podle poslance STAN Petra Gazdíka zůstane i přes možné zastavení stíhání „pachuť na patře“, protože Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) měl podezření, že k podvodu došlo. Evropský poslanec za STAN Stanislav Polčák byl v reakci o něco ostřejší. „Právní stát dostává na frak,“ začíná je tweet.
Europoslanec Martin Kupka (ODS) zase připomněl dřívější výrok Andreje Babiše o tom, že se dá v Česku trestní stíhání objednat. „A máme tu další otázku, jestli se dá objednat jeho zastavení,“ napsal. Předseda občanských demokratů Petr Fiala napsal, že rozhodnutí státního zástupce „bere na vědomí“. „Nastala ale situace, před kterou jsme varovali,“ dodal.
Informaci okomentoval i předseda KDU-ČSL Marek Výborný. „Počkám, až bude konečné,“ řekl Radiožurnálu. Dodal však, že jako člen mandátového a imunitního výboru měl možnost nahlédnout do spisu a případné zastavení trestního stíhání podle něj neznamená, že „by věci byly v souladu s elementárními etickými principy“.
Předseda KSČM Vojtěch Filip se k informacím moc vyjadřovat nechtěl, ale pro Českou televizi řekl, že je připraven respektovat princip presumpce neviny. „Myslím si, že pan státní zástupce zhodnotil situaci a to, že nějaká firma patří do nějakého holdingu, ještě neznamená, že funguje samostatně,“ zhodnotil.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš si je jistý, že „kdyby Andrej Babiš nebyl premiér, už dávno sedí“. Na twitteru také připomněl, že před zákonem by si měli být všichni rovni. Pirát Mikuláš Ferjenčík dění komentoval s lehkou nadsázkou. „Jak byste vysvětlili návštěvě z ciziny, že nejsme banánová republika? Čtyři roky státní zástupce dozoruje vyšetřování podvodu a říká, že vše probíhá, jak má, aby na poslední chvíli otočil a navrhl podezřelého k soudu vůbec neposílat,“ napsal.
Pirát Jakub Michálek se vyjádřil ke komunikaci státního zastupitelství, kterou napovažuje za dobrou volbu. „Publikace neodůvodněných rozhodnutí, která ještě ani nebyla formálně vydána, není úplně dobrý způsob komunikace s veřejností,“ napsal a dodal obdobně jako Bartoš, že nebýt premiérem, je podle něj Babiš už dávno za mřížemi.
Informaci přinesl v pondělí ráno Deník N. Rozhodnutí státního zastupitelství ovšem nemusí být konečné. Závěry bude ještě posuzovat vedení Městského státního zastupitelství v Praze. (více zde)