První dávka očkování neprokáže bezinfekčnost. Při příjezdu ze zahraničí bude třeba test, rozhodla vláda
Za bezinfekční budou nově považováni jen lidé, kterým uběhlo 14 dní od druhé dávky očkování. Ti, kteří za sebou mají pouze jednu dávku z dvoudávkového schématu, se budou muset prokázat negativním výsledkem testu na koronavirus. Opatření, které ve čtvrtek přijala vláda, bude platit od pátku 9. července, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Změny se budou týkat také cestování, testovat se budou muset lidé přijíždějící ze všech zemí.
„Epidemická situace v Česku začala stagnovat, v Praze se zhoršuje. Pohybujeme se kolem 30 až 40procentního nárůstu případů,“ uvedl na tiskové konferenci ve čtvrtek Adam Vojtěch. Právě kvůli obavám z rostoucího počtu případů a šíření mutace delta, která je oproti původní variantě viru více nakažlivá, podle Vojtěcha vláda rozhodla o zpřísnění opatření.
Důležité je podle něj proto sledovat situaci v ostatních zemích a monitorovat počet importů, tedy infekcí přivezených ze zahraničí.
Nově vláda změnila status lidí, kteří mají pouze jednu dávku očkování. Ta od pátku 9. července nebude stačit k prokázání bezinfekčnosti. Lidé se proto budou muset nechat testovat až do doby, kdy uběhne 14 dní po druhé dávce očkování.
Vláda navíc zrušila omezení 9 měsíců, kdy je očkování považováno za účinné, řekl Vojtěch. „Bude to na dobu neomezenou a uvidíme, zda pak bude nutné přeočkování,“ dodal.
Testy po návratu
Zpřísní se také pravidla po příjezdu ze zahraničí. Na rozdíl od stávajících pravidel budou muset být testováni přijíždějící z jakékoliv země. „Konkrétní režim bude záviset na barvě dané země,“ přiblížil Vojtěch.
Režim bude podle něj sjednocený pro zelené a oranžové země. Cestující z těchto států budou muset vyplnit příjezdový formulář a prokázat se antigenním testem starým maximálně 48 hodin.
Chorvatsko už se opakovat nebude, informovat budeme dva dny předem, slibuje náměstek Martin Smolek
Číst článek
Pokud navíc zaměstnanec nebude mít negativní test po příjezdu za zahraničí, nesmí ho podle nového vládního nařízení zaměstnavatel na pracoviště pustit.
„Máme kontrolu na letištích a bude debata s cizineckou policií, aby se to kontrolovalo. Letecká společnost by člověka neměla vpustit na palubu, pokud nebude mít odjezdový formulář,“ dodal ministr. Kontrola lidí po příjezdu má být pro hygienické stanice nyní priorita.
U červených a tmavě červených zemí pro plně naočkovaného člověka podle Vojtěcha žádné omezení neplatí. Ostatní budou muset jít do samoizolace a poté podstoupit PCR test.
O zákazu cestování do zemí označených černě Vojtěch řekl, že „není jednoznačné“. „To se mění na důrazné doporučení do černých, nejvíce rizikových, nejezdit. Řadí se sem země jako Tunisko. Od 12. 7. by tam byla zařazena i Velká Británie. Uvidíme, jak se tam situace bude vyvíjet,“ uvedl ministr.
Vojtěch dále vyvrátil informaci, že by Egypt přibyl mezi černě označené země. Česko podle něj nicméně musí především zamezit importu nakažených.
Sekvenování
Vláda dále schválila opatření, podle kterého musí být každý test vyšetřený na mutace. Hygienické stanice podle Vojtěcha musí vzorek trasovat do 48 hodin.
„V každém regionu musí být sekvenační centrum, které je hrazené ze strany státu. Platíme zhruba 3500 za každý sekvenovaný vzorek. Máme několik kategorií podezřelých případů, které jsou sekvenovány prioritně,“ popsal ministr.
Ani od září nebudou PCR testy ve všech školách, ale jen tam, kde je kapacita, plánuje ministr Plaga
Číst článek
Plošné testování Vojtěch nepovažuje za nutné. Obnovení povinnosti při dalším zhoršení situace ale ministr nevyvrátil.
Apeloval však na organizátory kulturních akcí, aby skutečně kontrolovali testy a certifikáty návštěvníků. Připomněl, že pořadatelé mohou bezinfekčnost snadno a rychle ověřit prostřednictvím aplikace Tečka, v níž lidé mají všechny certifikáty na jednom místě. Omezení kulturních akcí podle něj v tuto chvíli není na místě.
Zájem dětí mezi 12 a 15 lety, které se nyní mohou nechat očkovat, není slovy Vojtěcha malý. Doposud se jich zaregistrovalo na 20 tisíc.
Vláda se podle něj chce soustředit také na posílení kampaně pro očkování. „Budeme chtít cílit kampaň, na které vláda schválila peníze. Řešíme vyloučené lokality, jako jsou Ústecký kraj či Moravskoslezský kraj, ve kterých pomůže mobilní tým,“ informoval na tiskové konferenci.
Kapacitu testů, kdy mají obyvatelé zdarma 4 antigenní testy a 2 PCR testy měsíčně, je podle něj dostatečná. Za největší prevenci označil očkování.