Protikorupční policie obvinila osm lidí kvůli prodeji budov Českých drah

Policie obvinila osm lidí kvůli podvodnému prodeji budov Českých drah na Praze 1. Soukromá firma se zřejmě obohatila o státní peníze při následném odprodeji komplexu Univerzitě Karlově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železnice (Ilustrační foto)

Železnice (Ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Státu vznikla prodejem budov a dalšími majetkovými záležitostmi škoda skoro 450 milionů korun. Potvrdil to státní zástupce s tím, že firma koupila budovy od Českých drah v roce 2007, a to na základě podhodnoceného znaleckého posudku.

V roce 2007 zaplatila soukromá firma 203 milionů korun za dva velké klasicistní paláce v Opletalově ulici. České dráhy budovy dlouhodobě nevyužívaly. O tři roky později prodala společnost celý komplex v nezměněném stavu univerzitě, jenže o 200 milionů dráž. Nákup tehdy dotovalo ministerstvo školství ve výši 372 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu prodeje budov Českých drah dlouhodobě sleduje reportérka Hospodářských novin Kateřina Eliášová

Mezi stíhanými jsou čtyři znalci, dva pracovníci Univerzity Karlovy a dva zástupci obchodní společnosti. Policie je podezírá z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, respektive z podvodu. Všichni čelí stíhání na svobodě.

„Naši kriminalisté se domnívají, že se jedná o trestné činy křivá výpověď a nepravdivý znalecký posudek, dále trestný čin podvodu a tři osoby jsou ještě k tomu stíhány za trestný čin legalizace výnosů z trestné činnost,“ upřesnil mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

První ze znalců, který vyčíslil hodnotu domů jen asi na 120 milionů korun, se prý divil, že univerzita nakonec koupila nemovitosti tak draze, přiblížila reportérka Kateřina Eliášová z Hospodářských novin. Právě ty na kauzu upozornily.

„Pak jsou samozřejmě tři naprosto protichůdné posudky. Mimochodem jeden z nich dělala dokonce znalkyně, která je zaměstnaná na policejním prezidiu. A tam je velmi zajímavé, že se všechny tři posudky shodly na ceně 400 milionů. Mimochodem ty tři posudky vznikly i z toho důvodu, že univerzita o tom prvním posudku věděla, o tom nejnižším. O rozdílných cenách byla informována jak univerzita, tak ministerstvo školství, dokonce i premiér, protože tahle podivuhodná transakce přistála na stole i jemu. Přes to všechno se tedy nakupovalo takhle draze,“ dodala.

Pokud se prokáže, že k podvodu došlo kvůli nepravdivým znaleckým posudkům, bude po nich univerzita podle rektora Václava Hampla žádat odškodnění.

Stejný postup volí i České dráhy. „Pokud se ukáže, že České dráhy byly poškozeny, tak se samozřejmě budeme následně domáhat náhrady škody soudní cestou,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Renáta Prátová, Jan Herget, Nikola Bojčev, Marína Dvořáková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme