Aktivisté z Greenpeace na hodinu přerušili valnou hromadu ČEZ. Vyvést je museli přivolaní policisté
Na téměř hodinu byla ekologickými aktivisty z Greenpeace přerušena středeční valná hromada energetické společnosti ČEZ. Aktivisté protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady, kterou označují za největšího znečišťovatele v Česku. V doprovodu přivolané policie nakonec budovu opustili a schůze pokračovala dál.
Šestice aktivistů vnikla do sálu kongresového centra Cubex, kde se hromada konala, v 12.45. Zhruba dvacítka dalších zůstala stát před sálem. Aktivisté se dostali až před řečnický pult, kde rozvinuli transparenty s nápisy „Zastavme prodej Počerad“ a „Climate change starts here“ (klimatická změna začíná tady, pozn. red.).
Předseda valné hromady Petr Kasík jednání přerušil a pokusil se s aktivisty vyjednávat. „Pokud máte na ruce pásku, a jste tím pádem řádně zaregistrovaní akcionáři, můžete v sále zůstat. Ale musíte si stoupnout ke zdi dozadu. Nemám problém s tím, když akcionáři vyjadřují protest poklidným způsobem. Ale prosím, žádný hluk, násilnosti a chaos,“ řekl jim.
To však protestující odmítli, proto s nimi zhruba po dvaceti minutách začali vyjednávat přivolaní policisté. Nakonec v doprovodu policistů opustili nejen sál, ale i budovu.
Protestovali i akcionáři
Samotná valná hromada začala protestem několika menšinových akcionářů proti tomu, že na program hromady znovu nebyl zařazen bod o prodeji elektrárny Počerady (aktivisté z Greenpeace naopak protestovali proti jejímu možnému prodeji).
„Pokoušíme se o to už potřetí za sebou. Považujeme to za šikanování,“ prohlásil jeden z menšinových akcionářů Michal Šnobr. Podle ředitele útvaru právní služby ČEZ Patrika Bureše ale tato záležitost nespadá do působnosti toho, co má valná hromada řešit.
Policie uzavírá případ aktivistů, kteří před třemi lety protestovali ve Chvaleticích. Chce je obžalovat
Číst článek
Schvalování programu tak samo o sobě trvalo přes hodinu. Loni se řádná valná hromada ČEZ protáhla do dalšího dne. Odborníci podobný vývoj nevylučují ani letos.
Greenpeace se pokusil zviditelnit už před začátkem akce, kdy jedna z aktivistek přišla převlečená za uhlí. Po vyzvání pořadatelů, aby převlek svlékla, se ukázalo, že je pouze ve spodním prádle. Organizátoři ji do budovy odmítli vpustit.
Podle protestujících aktivistů má ČEZ v plánu prodat elektrárnu Počerady Severní energetické. Tím by se ale prodloužil její provoz o mnoho let. Greenpeace na základě dat Evropské komise označuje tuto elektrárnu za největšího znečišťovatele v Česku. Jen loni z ní do atmosféry vypuštěno přes 5,5 milionu tun oxidu uhličitého.