Projekt Building Bridges se v Česku zaměřil na vzájemnou pomoc obětí a pachatelů
V Česku skončil pilotní projekt, v rámci kterého se opakovaně setkávaly oběti trestných činů s odsouzenými. Název Building Bridges, tedy stavění mostů, napovídá, o co v projektu vlastně šlo. Za vězni ale nechodily přímo jejich vlastní oběti, šlo o setkávání odsouzených a těch, kterým někdo ublížil.
Jednou z obětí trestného činu se před časem stala i paní Jana, která se pilotního projektu účastnila.
„Na konci projektu jsem cítila takovou vyrovnanost, osobně mi to pomohlo pohlédnout do tváře lidem, kteří něco udělají, a poznat, jak se pak cítí, jak to prožívají potom,“ vypráví.
Projekt Building Bridges pomáhal pachatelům vyrovnat sesv jejich vinou a zase obětem přijmout negativní zážitek, případně i odpustit
Projekt trval od srpna do listopadu ve věznicích Velké Přílepy a Vinařice. Na několika sezeních se tam potkalo 12 obětí a 12 pachatelů trestných činů. Na konci mohli všichni zhodnotit, co jim projekt přinesl.
Podle ředitelky Mezinárodního vězeňského společenství Gabriely Kabátové pomohl projekt shodně oběma stranám.
„To, co tam bylo žádoucí u pachatelů, aby pochopili svoji odpovědnost, k tomu opravdu došlo. Jedna žena potom chtěla vyloženě bankovní spojení na toho, koho okrádala, že to začne splácet z věznice,“ popisuje.
„Čili všichni zúčastnění dospěli někam dál a poškození vyjadřovali buďto přímo odpuštění, nebo alespoň nastartování k odpuštění pachatelům,“ dodává Kabátová.
I podle terapeuta věznice Vinařice Josefa Hrubého projekt odsouzeným prospěl a mělo by se v něm pokračovat.
„Odsouzení za těch pět setkání dospěli, začali více mluvit o tom, co spáchali, a i prakticky začali řešit, jak se omluvit oběti, pokud je to možné.“
V Evropě už podobný model běžně funguje například v Německu, Itálii, v Maďarsku nebo ve Velké Británii. Obětem trestných činů umožňuje lépe se vyrovnat s nepříjemným zážitkem a trestancům zase s jejich vinou.