Problém s vysokou cenou vajec pomohou řešit slepice z domácích chovů

Za vejce se dnes platí vysoká cena. K tomu se přidal i problém s jejich nedostatkem na českém trhu. Vajíčka v obchodech jsou jen zlomkem celkového objemu vajec, která pohltí potravinářský průmysl. Příznivé na celé situaci je asi jen to, že na jaře začnou nést slepice z domácích venkovských chovů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vejce (ilustr. obr.)

Vejce (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Česko čelí velké vaječné krizi. Povinnost chovatelů zavést takzvané obohacené klece pro nosnice v kombinaci s nekázní některých zahraničních producentů tradičních vajec na český trh způsobily, že na pultech obchodů začíná cena za jedno vejce na pěti korunách. Brzy by ale jedno vajíčko mělo stát šest korun.

„Vajíčka jsou drahá, protože nejsou,“ vysvětluje potravinářský chemik Jan Bican, který se v oblasti obchodu a zpracování vajec pohybuje už 30 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s vejci v jižních Čechách natáčel redaktor Ivan Studený

„Skutečně já jsem takový stav, jako je v současné době, za 30 let nezažil. Dokonce se sem nedají přivést ani vejce z Ameriky. Tam ty chovy také nejsou obohacené,“ vysvětluje Bican.

Podle něj vaječnou krizi jednou vystřídá české specifikum.

„Jsme země, kde je stále běžné chovat slepici na dvorku a získávat z ní vejce. To není v Evropě běžné. 14 dní hezké počasí a zazelená se tráva, slepice začnou snášet na dvorku, nebudou tak zatížené supermarkety. Tohle nás možná zachrání,“ myslí si Bican.

Prodejci domácích zvířat vydělávají na vyšším zájmu o slepice už několik týdnů. Očekávají dokonce, že ceny vajec v obchodech zájem lidí ještě zvýší.

O 50 i 100 procent meziročně se zvýšil prodej slepic ve firmách. Například v jedné jihlavské nestíhají zvedat telefony už několik týdnů. Prodej se jim zvýšil od začátku roku dvojnásobně.

„Možná je to díky vyšší ceně vajec, možná je to tím, že byla taková zvláštní zima – nejdřív bylo teplo, pak byly kruté mrazy, slepičky přestaly snášet. Teď je hezky a hospodyňky zjistily, že jim slepičky nenesou a chtějí vajíčka,“ říká Libor Barák, který nejčastěji prodává vejce důchodcům a mladým lidem. Nejméně má naopak zákazníků ve středním věku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji vajec v malých firmách natáčela redaktorka ČRo Květa Moravcová

Vajíčka z domácího chovu jsou levnější hlavně kvůli méně přísným veterinárním podmínkám. Zatímco velké firmy musejí chovat slepice ve větších a lépe vybavených klecích, malí chovatelé jsou toho ušetřeni.

„Nesmí docházet při chování slepic k týrání. Musí mít dostatek vody, krmiva, výběh a tak dále,“ upřesňuje ředitel Státní veterinární správy Milan Malena.

Zatímco cena šesti vajec od domácích slepic dosahuje průměrně několika korun, v obchodě stojí stejný počet vajec přibližně 40 korun.

Cena podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůběžářské unie Dagmar Tůmové ještě poroste, a nejen kvůli Velikonocům.

„Máte nějaké náklady výrobní, které jsou vyšší než bývaly, zvyšují se energie. Teď se spojilo moc věcí dohromady. Kdyby nebylo DPH a dalších věcí, tak by nárůst ceny nebyl až takový.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byla předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmová

Přesto si odborníci nemyslí, že by malí chovatelé ohrozili velké firmy. O slepice - stejně jako o každá jiná zvířata - je totiž třeba se starat. Slepice nebudou kvokat ani u každého druhého domku na vesnici.

„Myslím si, že to není až tak jednoduché. Myslím si, že dnešní mladá generace neobětuje svůj volný čas k tomu, že se bude starat o nějaká zvířata," říká Tůmová.

Směrnici po 1. lednu porušilo 15 států. Dál chovalo nosnice v konvenčních klecích. „Evropská komise problém dlouho neřešila a tvrdila, že otázka plnění legislativy je v gestci každého státu, který si za to odpovídá,“ říká Tůmová.

V České republice přešli na jiný typ klece 80 procent chovatelů. Žádná nosnice se ale nechovala v konvenčních klecích.

Z dovozu by se mělo pokrývat 20 procent spotřeby. „Ale dováží se sem víc,“ dodává Tůmová.

Květa Moravcová, Ivan Studený, Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme