Příspěvek na bydlení by neměl být snížen, žádají nájemníci i majitelé bytů
Senioři, majitelé domů a bytů i sdružení nájemníků nesouhlasí s návrhem zákona, který by podstatně zasáhl do příspěvku na bydlení. Zákon bude ve středu projednávat rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Platit by novela měla už od března příštího roku.
Zástupci majitelů nemovitostí, sdružení nájemníků a také seniorů považují zásahy do příspěvků za ohrožení sociálního smíru v České republice.
Dosud platná norma zaručovala v podstatě všem občanům, že nebudou muset na své bydlení vynakládat více než 30 procent příjmů, včetně poplatků za služby. Podle nového návrhu by lidé přispívali 50 procenty svých příjmů, zbytek by jim stát doplatil. Úspora by měla být 1 a půl miliardy korun.
Redaktorka Eva Rajlichová se zajímala o názory zástupců majitelů nemovitostí, nájemníků a seniorů
„My se domníváme, že se nic neušetří. Že ta otázka úspornosti je v tomto případě jen chimérou, protože ty veřejné prostředky to stejně zaplatí. Uvědomme si, že pokud se v obci zvýší počet bezdomovců na dvojnásobek, nebo dokonce počet kriminálních činů ze sociálních důvodů, tak to samozřejmě bude stát mnohem více peněz,“ tvrdí Milan Taraba ze sdružení nájemníků.
Předseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a nemovitostí Tomislav Šimeček varuje, že pokud bude příspěvek na bydlení výrazně snížen, dostane se řada lidí do velmi složité sociální situace. „Lidé prostě nebudou schopni zaplatit to nájemné, leda na úkor toho, že nebudou moci jíst, nebudou moci jít za kulturou nebo se nebudou moci oblékat,“ říká Šimeček.
Špatná situace seniorů
Sdružení majitelů zpracovalo vlastní materiál. Se zástupci nájemníků a seniorů se shoduje, že nárok na příspěvek by měli mít lidé, kteří za bydlení utratí 35 procent svých příjmů. V Evropě se sice podle Šimečka průměrná zátěž občanů výdaji na bydlení pohybuje mezi 21 a 23 procenty, v úvahu bere ale také situaci, kdy vláda nemá přebytky v hospodaření.
Také Zdeněk Pernes z Rady seniorů se obává, že se zvýší počet chudých domácností a problémy budou mít sociálně slabé skupiny. „Konstrukce té dávky je nastavena na nějaký současný regulativní princip zvyšování ceny bydlení. A od příštího roku bude tržní princip. Čili ty věci se budou sjednávat a ta dávky počítá s tím současnem a ne s tím budoucnem,“ vysvětluje Pernes.
„Osamoceným seniorkám nebo i seniorům bydlícím třeba na Praze 6, kde už je letos nájemné nad 148 korun za metr čtvereční podlahové plochy bytu, zbývá 47 korun na den. A přitom mají jíst, mají platit léky a mají platit poplatky v nemocnici. Přitom to jsou senioři, to nejsou nezaměstnaní nebo někdo. Ti si zkrátka to svoje odpracovali,“ dodává.