Do prezidentských voleb zbývá 100 dnů. Kandidáti sbírají 50 tisíc podpisů, tři už hlásí splněno
Přesně za 100 dnů bude Česko v přímé volbě, celkem už potřetí, volit prezidenta. O funkci se chtějí ucházet jak političtí, tak i občanští kandidáti. Aby mohli kandidovat, potřebují podporu poslanců či senátorů. Nebo sesbírat 50 tisíc podpisů občanů, které jim musí potvrdit ministerstvo vnitra. Zatím tři kandidáti hlásí, že této hranice dosáhli.
Potřebný počet podpisů hlásí volební tým generála Petra Pavla, kterému se jich zatím podařilo sesbírat 55 tisíc.
„Neznamená to, že končíme se sběrem, protože počítáme s nějakou chybovostí. Část podpisů může být vyřazena pro nečitelnost. Míříme proto alespoň na 70 tisíc. Podpisy budeme dál sbírat do konce října,“ řekla pro Radiožurnál kandidátova mluvčí Eva Hromádková.
Dostatek podpisů by měl mít i podnikatel Tomáš Březina, který to oznamoval koncem června. A v srpnu ohlásila dostatek podpisů pro kandidaturu také bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Finálně ale musí podpisy ještě prověřit ministerstvo vnitra.
Podpisy dál shání například Marek Hilšer. Byť je sám senátor, rozhodl se oslovit voliče jako nezávislý občanský kandidát. Jestli se mu podařilo dosáhnout hranice potřebných 50 tisíců, nechtěl komentovat. Zároveň ale dodal, že nevylučuje ani to, že by se případně s žádostí o podporu obrátil na senátory.
Nese si s sebou ‚pachuť nevýhry‘, hodnotí šance staronového kandidáta Fischera politolog
Číst článek
O jejich hlasy by stál i další prezidentský kandidát Karel Janeček. Ale i on nejdříve zkouší najít dostatečnou podporu u občanů
„S aktivním sběrem podpisů jsme začali až se spuštěním oficiální prezidentské kampaně v průběhu září. A nyní máme zhruba polovinu potřebných podpisů. Aktivní sběr podpisů navíc poskytuje cenný prostor pro diskusi s občany, takže v něm budeme pokračovat i po splnění počtu,“ dodává jeho mluvčí Nikol Klevcová.
Zatím přes polovinu potřebných hlasů sesbírala bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.
„Budeme určitě sbírat až do konce. Určitě budeme mít dostatek podpisů, ale v tuto chvíli máme hrubé odhady, protože spousta archů je v regionech. Za polovinou jsme určitě,“ potvrdil Jan Králík z jejího volebního týmu.
A podpisy na svou podporu sbírá i třeba předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Podpora poslanců a senátorů?
Pro případnou podporu z Poslanecké sněmovny nebo Senátu by kandidáti potřebovali 10 podpisů senátorů nebo 20 podpisů poslanců.
Poslanecký klub SPD nominoval svého člena Jaroslava Baštu. Zda svého kandidáta nasadí anebo někoho podpoří hnutí ANO, není jasné. Postup v prezidentských volbách chce jeho vedení oznámit 27. října. Co se týče horní komory, tam má podporu nezávislý senátor Pavel Fischer, jak napsal v pondělí na svém facebooku.
Spolu nemá vlastního kandidáta na prezidenta. Nevydá ani doporučení pro první kolo voleb
Číst článek
Koalice Spolu pak do letošních prezidentských voleb nakonec žádného kandidáta nepostaví. Ale za vhodné adepty na prezidenta označila v úterý Pavla Fischera, Danuši Nerudovou a Petra Pavla.
Kdo bude v prezidentských volbách kandidovat, bude jasno po 8. listopadu. Do té doby musejí adepti odevzdat kandidátní listiny ministerstvu vnitra. To pak určí, kdo splnil podmínky a může se o prezidentskou funkci ucházet.
Doteď resort dostal jen jednu listinu, podle mluvčího Ondřeje Krátošky ale potřebné náležitosti nesplňovala.
Prezidentské volby budou v pátek 13. ledna a sobotu 14. ledna. Jak byste se rozhodovali mezi konkrétními dvěma kandidáty, si můžete vyzkoušet v aplikaci serveru iROZHLAS.cz.