Přesunout prázdniny na červen? V srpnu bych děti do školy bez klimatizace nehnal, říká poslanec Mihola
Od konce 18. století si školáci v českých zemích užívají v červenci a v srpnu prázdniny. Středoškolský profesor Milan Kůtek přišel ale s nápadem přesunout volno na červen a červenec. Zatímco cestovní kanceláře i někteří rodiče změnu doporučují a vítají, ředitelé škol a učitelé jsou vesměs proti.
„Diskuzi se nebráním, ale naše školství má daleko důležitější problémy než posun prázdnin,“ upozornil v pořadu Pro a proti poslanec a pedagog Petr Kořenek (kandiduje za ČSSD).
Poslanec soudí, že bychom měli respektovat místní tradici. „Pořád někoho kopírujeme a něco zavádíme, ale měli bychom být sví, čeští. Máme tradici, že prázdniny jsou červenec a srpen, máme tak nastaveno i volno v podnicích.“
Školy v sprnu bez klimatizace?
„Jsme příliš malá republika, aby si každý kraj vyhlašoval své letní prázdniny,“ dodal politik. Podle něj je navíc v srpnu daleko větší počet tropických dnů. „Nedokážu si představit, že bychom děti hnali do škol bez klimatizace, aby tam v srpnu seděly.“
Navíc už je celý systém navázaný i na další aktivity, které se školou souvisí, zvláště na konci školního roku, jako jsou výlety, školy v přírodě a podobné. „Důraz je na střediska volného času a různé neziskové organizace, které mají už vše naplánované na tradiční červenec a srpen. Taková změna by je zasáhla,“ konstatoval Kořenek.
Poslanec a pedagog Jiří Mihola (kandiduje za KDU-ČSL) by se prý rozhodně nebál o posunutí prázdnin zahájit diskuzi. „Uznávám že prioritním tématem školství jsou třeba učitelské platy. K tématu prázdnin jsem se s odlehčením vyjádřil v závěru naší lidovecké tiskové konference, a média se tématu chytla, protože jim zřejmě přijde zajímavé.“
Inspirace v zahraničí je prý na místě. „Třeba Švýcarsko je počtem obyvatel menší země než Česká republika, jeho kantony jsou menší než naše kraje, a přesto to má každý kanton prázdniny jinak,“ říká v pořadu Pro a proti Mihola.
„Máme mnoho společného kulturně a historicky právě s Německem a Rakouskem, takže dobré kopie jsou dobré kopie,“ reagoval na Kořenkovu poznámku o kopírování zahraniční praxe. Poslanec prý rozhodně nemá zájem zkracovat dětem prázdniny. „Možná bych se i poohlédl po možnosti přidat třeba svatodušní svátky nebo něco podobného.“
„Jde o to srovnat argumenty, udělat výzkum a pak závěr. Rozhodně bych to ale netlačil na sílu a nechtěl bych něco jiného než učitelé a žáci,“ ujistil Jiří Mihola.