Měsíčně mi zmizí z výkazů 26 hodin kvůli pauze, co nemám, popisuje lékařka. Jejím kolegům vyhrožují

Pokud vypovíte přesčasy, nepustíme vás na školení k atestaci. I takové výhružky dostávají mladí lékaři, kteří se připojují k iniciativě Lékaři jsou jenom lidi, tvrdí lékařka z Plzně. S problémy, které jí a jejím kolegům přesčasy a jejich vypovězění přinesly, se svěřila Čerskému rozhlasu Plzeň.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření srdce (ilustrační foto)

Je v zájmu nás všech, aby lékaři nebyli tak nesmírně přetěžovaní, tvrdí plzeňská lékařka | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Během 24hodinové směny, kterou zákoník práce neumožňuje, mám vykázané dvě 12hodinové směny, mezi nimiž je čtyřhodinová pauza. Ta ve skutečnosti neproběhne, ale vypsaná být musí,“ popisuje lékařka z Plzně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékařka za měsíc skutečně odpracuje desítky hodin navíc oproti tomu, co má uvedeno v měsíčním výkazu práce. Poslechněte si víc

„Proto mám vypsaných 19,5 hodin. Rozdíl mezi skutečným časem, který strávím v práci, a tím, jež mi může zaměstnavatel dle zákoníku přiznat, je 26 hodin měsíčně – a ty zkrátka zmizí kdesi ve výkazech,“ ukazuje na problém.

Proto se přidala k protestní iniciativě. Zaměstnaná je tři roky, v přepočtu na odpracované hodiny už má ale odpracováno pět let. Český rozhlas její identitu zná, ale lékařka si přála zůstat v anonymitě.

Sloužit mnohahodinové přesčasy je podle ní velmi vyčerpávající. „Studie ukazují, že pokud je člověk 24 hodin v kuse vzhůru, je pak ve stavu, jako by se opil a měl jedno promile,“ říká lékařka.

„Asi nikdo by nechtěl, aby ho někdo takový ošetřoval. Je v zájmu nás všech, aby lékaři nebyli tak nesmírně přetěžovaní,“ poukazuje lékařka.

23:44

Sekce mladých lékařů: Prosincový protest zatím neodvoláme. Vláda spoustu požadavků smetla ze stolu

Číst článek

Loni lékařka odpracovala zhruba 1 000 přesčasových hodin. To má podle ní vliv na únavu i soustředění lékaře v práci. A proto s takovým počtem práce navíc nesouhlasí a spolu s dalšími téměř 90 kolegy z fakultní nemocnice odmítla sloužit dobrovolné přesčasy.

Nadřízení lékařů na to reagují různě. „Konkrétně u mě se naštěstí nejedná o nátlak přímého nadřízeného. Ale mým kolegům bylo ústně sděleno, že pokud se k iniciativě přidají, k atestaci se dostanou nejdřív za deset let,“ upozorňuje.

‚Zaplaceno, nebo volno‘

Podle mluvčí fakultní nemocnice Gabriely Levorové mají lékaři přesčasy zaplacené, nebo za ně čerpají náhradní volno.

„Cílem celé nemocnice je zajistit zdravotní péči o pacienty a zároveň dodržovat zákoník práce tak, aby zaměstnanec měl možnost čerpat odpočinek mezi oběma směnami,“ sdělila. S těmi, kteří odmítli sloužit dobrovolné přesčasy, vedení nemocnice údajně jedná.

Celý spor vznikl kvůli navýšení počtu přesčasů na dvojnásobek novelou zákoníku práce, která začala platit od tohoto měsíce. Ministerstvo zdravotnictví teď slibuje, že množství přesčasů u lékařů vrátí do původního stavu.

Anna Matuštíková, abk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme