Premiéři Visegrádu o budoucí ústavě EU
O evropské ústavě diskutovali na zámku v Dobříši premiéři zemí visegrádské čtyřky. Předsedové vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska mají na podobu tohoto dokumentu řadu blízkých názorů. Jednoznačně se například shodují v otázce zachování jednoho komisaře na každý členský stát Evropské unie.
Stejně tak hodlají země Visegrádu hájit rotační předsednictví v Radě ministrů, protože to umožňuje podíl na činnosti Unie. Zejména menší státy se totiž obávají, že nynější návrh evropské unie nahrává velkým státům. Shoda panuje podle premiéra Vladimíra Špidly i v dalších otázkách: "Je to otázka pojetí evropské obrany, kde nám jde o to, aby byla zachována efektivita NATO."
Představitelé zemí Visegrádu nehodlají připustit, aby pod tlakem byli nuceni podepsat nevyhovující znění euroústavy. "Ta diskuse musí být autentická, nelze aby se nějaká skupina snažila vnutit ostatním svůj pohled. To by bylo zpochybněním samotných evropských principů," prohlásil polský premiér Leszek Miller.
K většímu rozkolu došlo pouze mezi Maďarskem a Slovenskem, když maďarský premiér Peter Medgyessy požadoval v ústavě odkaz na práva národnostních menšin.