Přehled tisku: pokuta pro ředitelství dálnic, benefity pro učitele a ceny prémiových bytů přestaly růst

V soudním sporu s kamenolomem dostalo Ředitelství silnic a dálnic pokutu 50 tisíc korun. Tématu se věnuje Mf Dnes. Obce a kraje pomáhají školám hledat učitele. Nabízí jim podle Hospodářských novin náborové příspěvky nebo studijní stipendia. Nejdražší rezidence se prodávají v centru Prahy až za 250 tisíc korun za metr čtvereční, píše E15. Tak drahé byty už ale odmítají kupovat i bohatí. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bytový dům (ilustrační foto)

Bytový dům (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka PxHere (CC0 Public Domain)

MF Dnes

Ředitelství silnic a dálnic dostalo pokutu 50 tisíc korun za zadržování důkazu v soudním sporu s kamenolomem. Mf Dnes připomíná, že se soudí od roku 2013 kvůli sesuvu svahu na dálnici D8. Ředitelství ale i přes urgence dosud neposkytlo klíčové výsledky měření o pohybu svahu. K žalobě se připojila i Správa železniční dopravní cesty kvůli poničené trati. Dohromady po kamenolomu Kámen Zbraslav požadují přes miliardu korun.

V Praze poprvé od roku 2011 zlevnily byty, ve zbytku republiky jejich ceny dál rostou

Číst článek

E15

Luxusní byty jsou už drahé i pro bohaté. Tak zní titulek středeční E15, podle které ceny prémiových bytů přestaly růst. Poptávka se podle makléřů vrací na úroveň před vypuknutím nákupní horečky v roce 2017. Nejdražší rezidence se prodávají v centru Prahy až za 250 tisíc korun za metr čtvereční.

Vývoj zašel až tak daleko, že podle makléřů přestaly ceny bytů pro bohaté zákazníky dál růst. V některých případech se dokonce mírně snižují. Nejdražší je luxusní bydlení tradičně v Praze 1. Prémiový byt po rekonstrukci se tam prodává za 170 až 200 tisíc korun za metr čtvereční. Průměrná cena volného nového bytu na pražském trhu v červenci byla 109 tisíc korun.

Hospodářské noviny

Obce a kraje pomáhají hledat tisíce učitelů. Podle Hospodářských novin jim nabízí různé benefity. Třeba zavádějí náborové příspěvky nebo studijní stipendia. Ministerstvo školství chce nové učitele přilákat navyšováním platů.

Například Karlovarský kraj připravuje systém náborových příspěvků pro nastupující učitele. Zároveň uděluje stipendia studentům vysokých škol, tedy i pedagogických oborů, kteří slíbí, že po ukončení studia budou pracovat v Karlovarském kraji. Učitelé můžou získat až 48 tisíc korun za rok. Zatím ale nebyla stanovena lhůta, na jak budou muset učitelé v kraji zůstat.

Lidové noviny

Jen sedm procent Čechů nad 50 let sepsalo závěť. Vyplývá to ze zjištění Lidových novin. Sepis závěti přitom není jen doménou starších lidí - k notáři si pro ně chodí lidé napříč generacemi a v různých životních situacích. Například i před exotickou dovolenou nebo cestou kolem světa.

Počet závětí stoupá. Stále více lidí odkazuje svůj majetek i na dobročinné účely

Číst článek

Podle prezidenta Notářské komory Radima Neubaurera je častou motivací k sepsání závěti je podle něj předcházení rozporům mezi příbuznými. Roste i počet lidí, kteří v závěti část svého jmění odkážou neziskové organizaci či třeba zvířecímu útulku. Dvě procenta Čechů jsou podle průzkumu připravena v rámci testamentu myslet i na dobročinnost.

Regionální Deník

Se začátkem školního roku přichází i projekt Prahy 6 Pošli aktovku dál. Tento projekt má za úkol zamezit plýtvání. Tématu se věnuje Regionální Deník. Nepotřebné věci do školy sdílí radnice na svých facebookových stránkách. A přihlásit se o ně nemusí jen samoživitelky nebo pěstouni.

Cílem není pouze sběr pomůcek pro chudší spoluobčany, ale má i ekologický rozměr. Jak říká radní Prahy 6 Marián Hošek, smyslem je, abychom zachovalé věci nelikvidovali nebo nenechali ležet ve skříni. Zároveň by to mělo být i podnětem k jakési vzájemnosti ve svém okolí, v komunitě. Za první týden se na radnici sešlo zhruba deset aktovek pro různě staré školáky, penály, pastelky i skicáky.

Právo

Ochutnávač psího žrádla, nájemný svatebčan nebo třeba „dojič“ hadů. Nejen o těchto netradičních povolání píše středeční Právo. Žebříček sestavila agentura Grafton Recruitment. Mezi zvláštní povolání řadí i kontrolora prezidentových jídel nebo spáče z povolání.

Takovým spáčem z povolání může být pro spánková centra kdokoliv - ať už lidé, kteří trpí nepsavostí nebo naopak ti, kteří vydrží spát dlouho. V minulosti takovou práci nabízela třeba NASA, která za 70 dní ve vodorovné poloze nabízela v přepočtu zhruba 400 tisíc korun.

Monika Vosáhlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme