Předčítání jmen připomene oběti holocaustu, jen z Česka jich bylo 80 tisíc

Dnes je podle židovského kalendáře Den vzpomínání na oběti holocaustu, hebrejsky Jom ha-šoa. Na náměstí Míru v Praze se mohou lidé připojit k předčítání jmen těch, kteří nacistický režim nepřežili. Z celkového počtu šesti milionů židovských obětí holocaustu pocházelo na 80 tisíc právě z Čech a Moravy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní den památky obětí holocaustu

Mezinárodní den památky obětí holocaustu | Foto: Bela Szandelszky | Zdroj: ČTK

„O vyvražďování v koncentračních táborech se poměrně vědělo, i když bez těch detailů. Už ve 30. letech se vědělo, že třeba Dachau a ostatní tábory jsou velmi nebezpečné místo. Vědělo se od roku 1939–40, že polští Židé umírají v ghettech. Co se týče systematického vyvražďování, tak ty zprávy začaly proudit na západ od roku 1942,“ říká historik Michal Frankel.

Vzpomínky těch, kteří se z koncentračního tábora vrátili, jsou dodnes mrazivé. „Odcházela jsem z Prahy do Terezína v roce 1942. V Terezíně jsem měla maminku a tatínka a kdo nešel dál, neví, co to je Osvětim, tam maminka s tatínkem šli do plynu. Nebyla jsem schopna uvěřit, že ten kouř, který je nad námi a který dýchám – bylo mi 15 let, to nemůžete pochopit – že to je maminka a tatínek,“ vzpomíná pamětnice.

Do předčítání jmen se zapojují nejen známé osobnosti veřejného i politického života ale i náhodní kolemjdoucí. „Jsme velice rádi, když lidé, kteří vystoupí z tramvaje, projdou kolem, podívají se, co se tady děje a vezmou si třeba naši brožurku. Stává se často, že se zapojí do čtení, když mají čas,“ vysvětluje Tereza Štěpková z Institutu Terezínské iniciativy. Podle ní je náměstí Míru pro takovou akci ideálním místem.

Akce současně připomíná také hrdinství vězňů nacistického ghetta ve Varšavě. Skoro měsíc dokázalo v dubnu a květnu roku 1943 několik desítek vysílených a nedostatečně ozbrojených lidí vzdorovat vojenské přesile nacistů.

Eva Rajlichová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme