Krácení daní a praní peněz: policie po zásahu v ČEZ obvinila čtyři muže, dvě ženy a jednu firmu

Policisté, kteří v úterý zasahovali v sídle energetické společnosti ČEZ, obvinili šest lidí a jednu firmu z krácení daní a praní peněz. Ve čtvrtek to uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Deník Právo napsal, že mezi obviněnými není nikdo ze zaměstnanců ČEZ ani firma samotná. Zadržená ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková je pravděpodobně svědkyní.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ (ilustrační foto)

Policie zasahovali 23. listopadu i v centrále energetické firmy ČEZ. (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ibehej v tiskové zprávě sdělil, že obvinění se podle vyšetřovatelů obohatili nejméně o 40 milionů korun. Zahájené stíhání se prý vedle jedné firmy týká čtyř mužů a dvou žen. Skupina, která zakládala obchodní společnosti s vysokými příjmy z reklamní činnosti, podle kriminalistů krátila DPH i daň z příjmů právnických osob. Zástupci společností údajně zahrnovali do účetnictví fiktivní faktury firem, které však podle policie nevykonávaly žádnou činnost.

Spor bratří Rathů: exhejtman pár dnů před soudním verdiktem odstoupil od smlouvy na převod restaurace

Číst článek

K zastření trestné činnosti založili pachatelé podle policistů řadu bankovních účtů, na které převáděli finanční prostředky, následně je vybírali v hotovosti a vraceli zpět odesilatelům. „Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zadokumentovali hotovostní výběry ve výši více než 160 milionů Kč,“ upozornil mluvčí.

Trestní řízení zahájila centrála na základě vlastních poznatků loni, a to ve spolupráci s finanční správou a finančním analytickým úřadem. Zásah v případu s krycím názvem „KARMA“ pak policisté po shromáždění důkazů provedli toto úterý.

Pět až deset let vězení

Zadrželi osm lidí, obvinili jich následně šest. Zároveň vykonali deset domovních prohlídek i prohlídek jiných prostor, při nichž zajistili důkazy a přes čtyři miliony korun v hotovosti. Na bankovních účtech zajistili další zhruba tři miliony korun. Podle dřívějších informací prohlíželi právě i kanceláře v centrále energetické firmy ČEZ.

Michalik nebude ministrem. Nechce, aby situace okolo jeho podnikání působila jako v případě Babiše

Číst článek

Kauzu dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním pachatelům tresty vězení od pěti do deseti let. U jednoho z obviněných podala policie návrh na vzetí do vazby, ostatní chce stíhat na svobodě.

Právo uvedlo, že fiktivní faktury se týkaly reklamy při společenských a sportovních akcích, kde jako sponzor figuroval i ČEZ či jeho nadace. Zikovou údajně policisté prověřovali proto, že mohla být pojítkem mezi lidmi a firmami figurujícími v případu. Právě Nadace ČEZ se podílí na po­řádání či sponzorování řady sportovních, kulturních a společenských akcí.

Hospodářské noviny v úterý napsaly, že detektivové se v souvislosti s případem zajímají o jednatele marketingové a reklamní firmy Seven Days Agency.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme