Šéfka pražské hygieny: Žluté označení není přesné, metropole se podle kritérií semaforu posuzovat nedá

V Praze přibylo v úterý 101 nově nakažených – vůbec nejvíce od začátku epidemie. Hygienici v hlavním městě zatím ponechávají povinné nošení roušek v metru a v lékárnách či v nemocnicích, ovšem podle šéfky pražské hygieny Zdeňky Jágrové již probíhá debata o případném zpřísnění opatření pro podzimní měsíce. V rozhovoru pro Radiožurnál také zdůraznila, že hlavní město by mělo být v systému semaforu posuzování odlišné od zbytku republiky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mapa rizikového skóre v českých regionech k 19. červenci

Podle semaforu ministerstva zdravotnictví je Praha rizikovou oblastí | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Kde se vzalo 101 nových případů a kde jsou tedy ohniska v hlavním městě?
Stále probíhá dohlašování případů z klastru Techtle Mechtle, kde máme hlášeno zatím 158 případů – 92 přímých účastníků, ostatní jsou jejich kontakty. Akce se účastnilo mnoho mladých lidí, kteří se věnují sportovním aktivitám jako hobby nebo profesionálně – jsou tam florbalisté, fotbalisté a další sportovci. Máme hlášeny i případy z příměstských táborů, u jednoho došlo k 19 onemocněním. Hlášeny jsou i tábory mimo Prahu, kterého se ale účastnily děti z Prahy – tam máme potvrzených 80 kontaktů z tábora v jižních Čechách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s ředitelkou pražské hygieny Zdeňkou Jágrovou o epidemiologické situaci v hlavním městě

Máme také ojedinělé výskyty, například v domově pro seniory, kde onemocněli tři zaměstnanci a tři klienti. Stále se ale s komunitním přenosem držíme do 20 procent celkového počtu hlášených. Většina má tak známý zdroj nákazy.

Semafor, podle kterého se určuje riziko nákazy v regionech, by tak Praze přiřkl žlutou barvu. Vidíte to stejně?
Určitě ne. Semafor je jistě vodítko a osnova, jak konat, nicméně všechna větší města nelze porovnávat stejnými kritérii s ostatními. Není možné, aby se porovnávala Praha s Pelhřimovem, jde o diametrálně odlišnou skutečnost. Údaje ze semaforu nejsou určeny pro Prahu, která se parametrům vymyká a musí se hodnotit jinak. Proto jsme také nepřistoupili k zákazu návštěv, nic by neřešil. Máme kontakty úplně odjinud, nejsou tam žádní zdravotníci ani nákaza ve zdravotnickém zařízení. Pokud se bude situace takto vyvíjet i dál, možná budeme muset zpřísnit nošení roušek. Rozhodně ale není důvodem zavírat nemocnice a dělat opatření, jako je tomu v jiných krajích.

Nemocnice otestují 15 000 lidí denně, plánuje Vojtěch. Potřebné vybavení bude stát miliony

Číst článek

Ve středu se sejdete s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), řeč by měla přijít i na chytrou karanténu. Jak funguje v Praze?
Funguje, využíváme ji, ale ne tak, jak bychom měli. Někdy není uživatelsky úplně přátelská. Ale protože se situace stále zlepšuje a za poslední měsíce se udělalo spoustu práce v softwarovém vybavení, ty zásadní věci už využíváme. Pokud situace dojde do monstrózních rozměrů, tímhle způsobem se už nedá jít a bylo by nutné využít systémy jako eRouška nebo SMS zprávy, ale to není na pořadu dnešního dne.

Říkala jste, že zvažujete případné nošení roušek v Praze. Počítáte při zhoršení situace v hlavním městě s přísnějšími opatřeními?
Určitě. Od začátku avizujeme, že jakmile se změní klimatické podmínky a situace bude i nadále stejná, budeme trvat na tom, aby bylo nošení roušek i ve všech druzích městské hromadné dopravy. Připravujeme také nošení roušek ve vnitřních prostorách veřejných budov.

Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme