Povinné očkování dětí má v Česku spoustu zastánců i odpůrců

Česká republika patří mezi státy s nejvyšším počtem povinných vakcín. Zřejmě i proto má spoustu svých zastánců i odpůrců. V poslední době v Česku přibývá rodičů, kteří očkování pro svého potomka odmítnou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandemrix - očkování proti pandemické chřipce

Pandemrix - očkování proti pandemické chřipce | Zdroj: ČTK

Zastáncem povinného očkování je vedoucí lékař Očkovacího centra na poliklinice v Ostravě - Hrabůvce Rastislav Maďar:

„Taky mám malé dítě a taky bych se bál, kdyby se pohybovalo ve školce, kde nejsou kompletně očkované děti. I když se naočkujeme proti všemu možnému, i na doplatek - jako nadstandardní vakcíny. Já si myslím, že ta povinnost vychází historicky z toho, jak to u nás bylo dlouhodobě. I kdyby ta povinnost tady nebyla, tak já bych byl rád, aby si skutečně každý uvědomil, že očkování je úžasná věc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O povinném očkování mluvila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Lenka Jansová

Podle něj jen můžeme litovat, že nemáme vakcíny proti mnoha jiným nemocem jako žloutenka typu C, lymské borelióze nebo meningokoku typu B, které u nás zabíjejí lidi.

Povinně jsou děti očkovány takzvanou hexavakcínou. Ta chrání proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, žloutence typu B, bakterii haemophilus influenzae typu B a přenosné dětské obrně. Povinně dostávají vakcínu také proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

Povinné očkování proti tuberkulóze se nedávno zrušilo. Lékaři už delší dobu upozorňovali na to, že novorozenci mají kvůli němu dost komplikací. Několik dětí v Česku dokonce zemřelo.

„Ty děti zemřely proto, že měly absolutní oslabení imunity, jak buněčné, tak i sérové. A do toho přišla živá vakcína BCG, čili oni se proti této bakterii vůbec neuměly bránit, ta měla volnou bránu do celého organismu a způsobilo těžkosystémové onemocnění tuberkulózní,“ říká plicní lékařka Pavla Nikodýmová.

Může dítě onemocnět žloutenkou typu B?

O vyřazení dalšího povinného očkování se zatím vážně neuvažuje. Proti povinnému očkování bojuje třeba občanské sdružení Rozalio. Petr Sedláček z tohoto sdružení říká, že se v Česku povinně očkuje proti nemocím, které děti nemůžou dostat. Podle něj je v podstatě téměř nemožné, aby malé dítě onemocnělo žloutenkou typu B:

„Myslím tím novorozeňata, která jsou povinně očkována proti této nemoci, protože žloutenka typu B se přenáší krví a pohlavním stykem. Já sám mám doma dvě malé děti, které jsou velmi aktivní a přesto jim nehrozí žádná z těchto nákaz. Když se podíváme například na očkování proti obrně, tak od roku 1956, podle údajů Státního zdravotního ústavu, v České republice nedošlo k jednomu jedinému onemocnění, čili pravděpodobnost, že se dítě může s touto nemocí nakazit, je nulová, protože se tady ta nemoc 60 let nevyskytla.“

Lenka Militká, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme