Povinné čipování psů by ušetřilo náklady obcí, návrh posoudí poslanci
Najít majitele zatoulaného psa by mohlo být rychlejší. Změnu má přinést povinné čipování psů a jejich registrace v jednotné databázi. Návrh brzy posoudí poslanci. Teď o povinnosti označit psa rozhoduje vedení města či obce. Registry čipovaných psů ale nejsou propojené.
Když se pes zatoulá ve městě, kde se svým pánem i žije, většinou jeho majitele městská policie vypátrá rychle. Pokud se zaběhne od domu, je to o poznání horší. Například podle vedoucí útulku v Přerově Soni Hynčicové jen u nich měsíčně hledají majitele až deseti zaběhlých psů.
„Pokud k nám přijde pejsek ze sousední vesnice, kde není povinné čipování, nejsme už schopni majitele dohledat,“ vysvětlila.
Čipování je tři roky povinné například v Přerově. Ve městě ale policie často najde zatoulané psy, kteří nejsou místní.
Čipování psů by mohlo být povinné. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Radiožurnálu Václava Marešová.
„Pokud majitele nejistíme, předáváme je do útulku pro zvířata. Což je někdy problém, protože vím, že kapacita našeho přerovského útulku je přetížená,“ dodává Bohuslav Přidala z magistrátu v Přerově.
Město by podle něj sjednocení registrů a povinné čipování všech psů uvítalo. Dohledání majitelů psů by tak bylo jednodušší.
Návrh TOP09 poslanci posoudí při projednání novely na ochranu zvířat proti týrání, kam ji chtějí začlenit. Jedna z autorek koaličního návrhu, poslankyně za TOP 09 Renáta Witoszová, upozornila, že starších psů nebo psů už čipovaných, by se povinnost týkat nemusela.
„V dnešní době existuje více těchto dostupných databází, do kterých se lidé mohou přihlásit a tomu, kdo nemá pejska zavedeného ve více databázích, se může stát, že svého psa už nikdy nenajde. Bohužel tato data nejsou propojena, tudíž nejsou lehce dohledatelná,“ upřesnila.
Sjednocení registrů by ve výsledku mělo ušetřit náklady obcí. Sice by si musely koupit čtečky čipů, ušetřily by ale část nákladů za provoz útulků.