Poslanecký klub VV potvrdil odchod Víta Bárty i rebelů kolem Karolíny Peake

Poslanecký klub Věcí veřejných jednomyslně potvrdil odchod nepravomocně odsouzeného Víta Bárty i všech poslanců, kteří podpořili vicepremiérku Karolínu Peake a přestoupili do jejího vznikajícího politického uskupení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta u soudu

Vít Bárta u soudu | Zdroj: ČTK

V klubu VV tak končí kromě Peake i poslanci Viktor Paggio, Jana Suchá, Lenka Andrýsová, Jiří Rusnok, Dagmar Navrátilová a Martin Vacek. Ti se zároveň podílejí na nově vznikající straně Karolíny Peake, která chce v nejbližší době požádat o registraci nového subjektu a dál podporovat vládu Petra Nečase.

Strana obdržela jejich písemná prohlášení o vystoupení ze strany a pro ukončení jejich členství v poslaneckém klubu VV hlasovalo jednomyslně všech 12 poslanců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí ODS ukončit spolupráci s VV okomentoval místopředseda Senátu a člen grémia ODS Přemysl Sobotka a komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Věci veřejné jsou podle rozhodnutí svého grémia připravené přejít do konstruktivní opozice. Zároveň ale chtějí jednat o případné širší politické shodě s ODS a TOP 09. Podle místopředsedkyně strany Kateřiny Klasnové to tak vyžaduje koaliční smlouva.

„My nejdeme s nějakým prosíkem za panem premiérem. Toho jsem opravdu daleka. A hovořím i za všechny členy grémia, kteří se dnes sešli. My pouze reagujeme zatím na mediální výzvu a my čekáme, že pan premiér se ozve samozřejmě i předsedovi Radku Johnovi. Z koaliční smlouvy přesně vyplývá postup. Když jedna strana vypoví koaliční smlouvu, tak se schází K9,“ řekla Kateřina Klasnová.

Většina členů VV byla přímo v sídle strany, někteří podle mluvčí strany Šárky Janouchové hlasovali pomocí telefonu. Na hlasování chyběl poslanec Otto Chaloupka, který je v zahraničí a je už druhý den nedostupný.

Na jednání, které skončilo krátce po 22. hodině, dorazil později, po návratu ze služební cesty v Polsku, předseda Věcí veřejných Radek John.

Z večerního jednání grémia VV předčasně odešel Milan Štovíček. Rezignoval na funkci místopředsedy strany a zároveň oznámil, že bude podporovat vládu Petra Nečase. Naopak někteří poslanci Věcí veřejných jsou podle svých slov připraveni i na práci v opozici.

'Bártovci' se možná pokusí shodit vládu, ODS už se připravuje na volby

Číst článek

Premiér Petr Nečas už předem varoval, že pokud by Bárta zůstal v klubu Věcí veřejných, další spolupráce by byla vyloučena. Grémium ODS také podpořilo Nečasův názor, že řešením krize je buď získání jasné většiny ve sněmovně, nebo předčasné volby už na konci června.

„Grémium vyvolává dohadovací řízení v souladu s koaliční smlouvou, které je formálním krokem k ukončení koaliční spolupráce se stranou Věci veřejné. K ukončení spolupráce také svolám jednání předsedů stran, čili K3, na tuto neděli,“ potvrdil Nečas.

Nečas chce jasnou většinu ve sněmovně, nebo volby. Spolupráci s Bártou vylučuje

Číst článek

„My nejsme zvědaví na to, aby se každou hodinu měnil názor – jednou pan Bárta ano, podruhé pan Bárta ne. Naše věty jsou celkem jasné – my potřebujeme záruky, ne sliby, které se mění. Jasně jsme deklarovali, že koaliční smlouva platí a aby byla vypovězena, tak podle pravidel, která jsou uprostřed naší smlouvy, je potřeba to sdělit našim partnerům. Stanovisko ODS i TOP 09 je totožné,“ uvedl místopředseda Senátu a člen grémia ODS Přemysl Sobotka.

„Naše základní podmínka je, že pan Bárta, i když je to nepravomocný rozsudek, tak není možné, aby zůstal v klubu. Ještě během dne VV deklarovaly, že pan Bárta je jejich členem, vyvíjí se to a my chceme seriózní záruky, nechceme jakési záruky, které za hodinu budou jiné,“ říká Sobotka.

ČRo 1 - Radiožurnál, Věra Pfeifferová, Eva Presová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme