Poslanci si možná zruší náhrady a stanoví jednotný plat až 200 tisíc korun

Poslanci znovu otevírají téma změny systému platů ústavních činitelů. Předseda rozpočtového výboru sněmovny za ODS Pavel Suchánek připravuje novelu, která by prý zjednodušila a zprůhlednila způsob, jakým se poslancům nebo senátorům vyplácejí odměny či náklady spojené s parlamentní funkcí. Mají se odbourat náhrady za kancelář, ubytování a další položky poté, co se vše zahrne do jednoho platu. Zjistila to MF Dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedací pořádek poslanců ve Sněmovně (dole).

Zasedací pořádek poslanců ve Sněmovně (dole). | Foto: Tomáš Adamec

„Poslanec se všemi odvody, které za něj odvádí stát jako zaměstnavatel, stojí měsíčně daňového poplatníka 290 tisíc korun,“ řekl Suchánek s tím, že jednotný plat, který by zahrnoval veškeré náhrady, by se nově pohyboval okolo 200 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda rozpočtového výboru sněmovny za ODS Pavel Suchánek v poledních Ozvěnách dne.

„Myslím si, že by bylo dobré, aby měl poslanec právo rozhodovat si sám o penězích na asistenty, bydlení nebo na cestovné. Stanovil bych mu limit a zjistil, jestli je ochoten práci, která je někdy opravdu velmi náročná, za peníze, které mu nabídne stát, dělat,“ poznamenal Suchánek.

Rád by prosadil, aby v případě, že zákon projde, byl objem mezd, které vyplácí sněmovna, nižší, než je v současné době. Odmítl, že by celá jeho snaha byla jen pokusem, jak dostat poslanecké platy znovu na úroveň, na které byly před loňským snížením.

„Myslím, že je lépe i pro daňové poplatníky, aby věděli, jak je přesně poslanec placen a co všechno je povinen si platit,“ vysvětlil Suchánek. Podobné podněty ke zjednodušení systému poslaneckých platů už tu byly několikrát. Nikdy ale neprošly.

Návrh se mnohým poslancům nelíbí

Suchánkův návrh se už teď nelíbí například Věcem veřejným. Šéfka jejich poslaneckého klubu Karolína Peake kritizuje způsob, jakým by měl sněmovnou projít.

„Pro Věci veřejné tato otázka vůbec není na pořadu dne. Za prvé bych nerada, abychom nějakým přílepkem ohrožovali přijetí zákona o platech státních zástupců, kterým jsme tento zákon minulý rok slíbili. A za druhé si myslím, že je krajně nevhodné v době, kdy všem spíše ukrajujeme, sobě přidávat,“ řekla Peake.

Místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek připomněl nedávný skandál kvůli náhradám v britské sněmovně a zatím pokládá návrh za nezajímavý.

„Navíc si myslím, že v současné době je výhoda, že nájmy bydlení a kanceláří jsou prostředky, ke kterým se poslanec nedostane, které za něho administruje sněmovna. Myslím si, že to je systém výhodný, protože poslanec tady není od toho, aby zvládal celou administraci, což by mu určitě zabralo hodně času,“ podotkl Zaorálek.

Návrh nepodpoří ani šéf sněmovního klubu komunistů Pavel Kováčik: „Každá úspora je dobrá, teď myslím i třeba na výdajích na provoz a na administrativu. Ale z druhé strany bych nerad, aby se tímto z poslanců stávali zaměstnavatelé. Čili, aby tíha nejen nákladů, ale i energie věnované administrativě pouze přešla na poslance. To nic neřeší. Poslanec má jinou náplň mandátu než administrativu okolo zaměstnávání kohokoli.“

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme